Kultura

Musisz to zobaczyć! Hiszpański konserwator zniszczył kolejny obraz. Kiedyś Jezus, teraz Maria

Obraz "małpi Jezus", Źródło: Twitter

Tym razem chodzi o słynny barokowy obraz autorstwa Bartolome Estebana Murillo , namalowany w 1678 roku, przedstawiający niepokalane poczęcie Matki Boskiej. Właściciel jednej z jego kopii, które nadal mają ogromną wartość, postanowił poddać ją renowacji. Zapłacił za usługę 1200 euro. Okazało się jednak, że osoba, której zlecił to zadanie jest rzeczywiście zawodowym konserwatorem, ale specjalizującym się w konserwacji ….mebli.

Jego próba skończyła się tym, że twarz Maryi na obrazie została mocno zniekształcona. Konserwator próbował jeszcze dwukrotnie przywrócić obraz do pierwotnego stanu, ale owe próby okazały się nieudane.

W związku ze zniszczeniem kolejnego cennego dzieła specjaliści ds. Konserwacji w Hiszpanii zaapelowali o zaostrzenie przepisów dotyczących prac konserwatorskich.

Sprawa nieuchronnie doprowadziła do porównań z niesławnym incydentem nazwanym „Małpi Chrystus” osiem lat temu, kiedy pobożna parafianka próbowała przywrócić świetność zniszczonemu obrazowi biczowanego Chrystusa namalowanemu na ścianie kościoła na obrzeżach miasta Borja. Sprawa trafiła wówczas na nagłówki gazet na całym świecie.

Źródło: The Guardian, Twitter