Informacje

Demenujemy! Muzułmański Związek Religijny nie poparł Strajku Kobiet w Polsce

Zabytkowy meczet w Kruszynianach. Obraz luck36 z Pixabay

Kilka dni temu media ( m.in.Tygodnik Solidarność, Kurier Białostocki czy wpolityce.pl) publikowały na swoich stronach tekst, w którym pojawiło się zdanie, że Muzułmański Związek Religijny poparł strajk kobiet w Polsce. Okazuje się, że oświadczenie o tej treści pojawiło się na fałszywym facebookowym koncie, którego nie prowadzi MZRwRP.

Żródłem informacji był post zamieszczony na Facebooku przez stronę o nazwie „Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej” o treści „Z całą mocą i odpowiedzialnością popieramy Ogólnopolski Strajk Kobiet. Dziewczyny walczcie!”. Do wspomnianego postu dołączono plakat, na którym było widać błyskawicę, czyli znak Stajku Kobiet i napis „Nie składamy parasolek. #polskiepiekło”. Brulion24.pl, powołując się na wymienione wyżej publikacje, również podał tę wiadomość.

Okazuje się jednak, że oficjalne konto Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się pod innym adresem na Facebooku a zamieszczona przez media informacja pochodzi z fałszywego konta. Dowiadujemy się o tym z listu, który do redakcji wysłał rzecznik prasowy MZR w RP pan Musa Czachorowski.

W liście czytamy:

Szanowni Państwo,

Kilka dni temu zamieścili Państwo tekst dotyczący jakoby stanowiska Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej wobec Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Informuję, że wiadomość ta pochodzi z fałszywego konta https://pl-pl.facebook.com/MZRRP, które nie wyraża jakichkolwiek opinii Muzułmańskiego Związku Religijnego w Rzeczypospolitej Polskiej.
Jedyne oficjalne i autentyczne oświadczenia MZR w RP publikujemy na https://www.facebook.com/MZRwRP/ oraz www.mzr.pl

Musa Czachorowski
rzecznik prasowy MZR w RP

Na wspomnianej w liście stronie https://www.facebook.com/MZRwRP/  nie ma żadnego postu dotyczacego Strajku Kobiet i zajmującego jakiekolwiek stanowisko w sprawie protestów w Polsce.

Dlatego dementujemy wiadomość podawną pod koniec października w wielu portalach i na stronie Brulion24.pl. Okazuje się, że Muzułmański Związek Religijny w Rzeczypospolitej Polskiej nie umieszczał na swoim oficjalnym fanpage’u na Facebooku postu popierającego Strajk Kobiet.

Czym jest Muzułamański Związek Religijny?

W skrócie, zaczęło sie od polskich Tatarów. W większości potomkowie tych, którym ziemie w Studziance, Kruszynianach, Nietupach, Łużanach, Drahlach, Malawiczach, Bohonikach nadał Jan III Sobieski, chcąc Tatarów zaciągnąc do polskiego oręża. To był to początek osadnictwa tatarskiego w obecnych granicach Rzeczypospolitej Polskiej. W Bohonikach i Kruszynianach w województwie podlaskim zachowały się meczety i cmentarze, wybudowane przez tych osadników i ich potomków, czynne do dzisiaj.

„W czasach ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta Poniatowskiego, Tatarzy kolejny raz dali dowód swej gotowości do poświęceń. Brali oni udział w konfederacji barskiej. W wojnie w1792 roku wzięło udział wielu Tatarów, korpusem armii polskiej dowodził tatarski generał Józef Bielak. Tatarzy uczestniczyli w wielu walkach podczas powstania kościuszkowskiego, m.in. na szańcach Pragi. Po utraceniu przez Polskę niepodległości, muzułmanie razem brali udział w powstaniach niepodległościowych” – czytamy na stronie internetowej związku.

Jak dowiadujemy się dalej : ” Tatarem, działaczem niepodległościowym był Aleksander Sulkiewicz . W 1892 roku brał udział w tworzeniu Polskiej Partii Socjalistycznej i później do śmierci pozostał jej działaczem, był bliskim współpracownikiem Józefa Piłsudskiego. Będąc urzędnikiem celnym zajmował się przemytem do Polski nielegalnej literatury.”

W 1925 roku utworzono również Muzułmański Związek Religijny skupiający wszystkich muzułmanów w Polsce, oraz Związek Kulturalno Oświatowy Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej.

II wojna światowa i okres powojenny mocno zmieniły sytuację muzułmanów w Polsce. Tatarzy polscy byli wysiedlani i przemieszczani na tereny syberyjskie. Niektórzy znaleźli się w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Wielu Tatarów walczyło na froncie zachodnim jako żołnierze II Korpusu Polskiego oraz na froncie wschodnim w I i II Armii Wojska Polskiego.

Po II wojnie światowej społecznosc polskich Tatarów została jednak rozproszona a ich tradycje powoli zamierały. „W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX w. do mieszkających od wieków w Polsce Tatarów zaczęli dołączać nowi przybysze z krajów muzułmańskich, zwiększając liczebność wyznawców islamu w Polsce. Byli to głównie Arabowie podejmujący studia na polskich uczelniach, w mniejszym stopniu imigranci. Większość z nich po zakończeniu studiów wracała do rodzinnych stron, niektórzy jednak zostawali w Polsce na stałe” – czytamy na stronie związku.

Źródło: Muzułmański Związek Religijny, Kurier Białostocki, Facebook, tysol.pl, wpolityce.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *