Artykuły redakcyjneDuchowość

Myrna Nazzour – mistyczka obdarzona łaską stygmatów. Spotykał się z nią prezydent Duda

Źródło: Facebook

Myrna Nazzour to jedna z największych obecnie żyjących mistyczek Kościoła Katolickiego, a znaki jakich Bóg dokonuje za jej pośrednictwem są dowodem tego, że cuda oraz uzdrowienia nie są jedynie wydarzeniami ze Starego Testamentu, ale także rzeczywistością Kościoła naszych czasów.

Myrna, po arabsku Maria, mieszka od urodzenia w jednej z dzielnic Damaszku – Soufanieh. Należy do Kościła grecko-melchickiego, jednego z ponad 30 Kościołów wschodnich, będącego w pełnej jedności z Papieżem. Jej mąż jest natomiast członkiem Kościoła Prawosławnego. Będąc na pielgrzymce w Bułgarii, przywiózł stamtąd papierową reprodukcję ikony Matki Bożej Kazańskiej. W końcu listopada 1982 r. zdarzył się cud. Z ikony nagle zaczął wypływać olej. Wcześniej olej pojawił się na rękach Myrny, gdy modliła się przy łóżku chorej przyjaciółki, która nagle odzyskała zdrowie.

Pierwsze objawienie przyszło 15 grudnia tego samego roku. Podczas modlitwy z grupą wiernych, Maria utraciła kontakt z otoczeniem, a jej ciało pokryło się oliwą. Matka Boża przygotowywała ją do służby chorym i ku jedności Kościoła. Łącznie Myrna dostąpiła pięciu objawień, trzydziestu sześciu stanów ekstatycznych oraz pięciokrotnie na jej ciele pojawiły się i zanikły stygmaty. Objawienia potwierdziła kościelna hierarchia (zarówno katolicka jak i prawosławna), natomiast badania naukowe stwierdziły ponadnaturalny charakter tych zjawisk.

Uzdrowienia, które dokonują się za pośrednictwem Myrny dotyczą katolików, prawosławnych, a także muzułmanów i ateistów. Jednym z najbardziej znanych było uzdrowienie sparaliżowanej ręki kobiety, która modliła się przed wystawioną w kościele ikoną Matki Bożej Kazańskiej. Uzdrowione zostało także dotknięte paraliżem małe dziecko, a także szereg innych osób, którym w niewytłumaczalny dla współczesnej medycy sposób ustąpiły choroby mózgu, ślepota oraz nowotwory.

Niewątpliwie znaki, których Bóg nie szczędzi wiernym w Libanie, zadziwiają nie tylko chrześcijan, ale także przyglądających się temu muzułmanów i ateistów. Często dostępują oni łaski nawrócenia. Prostota i uniwersalność znaczeń, pozwalają odnaleźć się w tych zjawiskach wielu miejscowym i pielgrzymom. Głównym przesłaniem objawień jest postulat jedności chrześcijan, a przede wszystkim pojednanie Kościoła Katolickiego i Prawosławnego. Innym postulatem jest wołanie o miłość bliźniego. 

Chrystus, który także objawił się mistyczce miał mówić: „Chciałbym was o coś prosić – o słowa, które wyryjcie w waszych umysłach i nieustannie powtarzajcie: Bóg mnie zbawia, Jezus daje mi światło, Duch Święty jest moim życiem, dlatego niczego się nie lękam”.