InformacjeŚwiat

Na ludzi padł strach przed obowiązkowymi szczepieniami na koronawirusa. Szczepionka testowana krótko i niedokładnie

Obraz Dimitri Houtteman z Pixabay

W Rosji zaczyna się operacja szczepienia ludzi na koronawirusa. Związek Nauczycieli w Rosji obawia się obowiązkowych szczepionek. Choć szczepienie teoretycznie będzie tylko dla chętnych, to ci, którzy nie wyrażą na nie zgody, mogą zostać poddani represjom.

Przypomnijmy, bo o tym pisaliśmy już w na brulion24.pl, że Rosja jest pierwszym krajem, który udzielił licencji na szczepionkę przeciwko koronawirusa. Sputnik V (tak nazywa się szczepionka) ma być obowiązkowa tylko dla członków Rosyjskich Sił Zbrojnych. Inne grupy zawodowe boją, że również zostaną poddani obowiązkowym szczepieniom.

Wśród nauczycieli już podpisywane są petycje za i przeciw antidotum na koronawirusa. Jak podaje Independent, ci, którzy obawiają się szczepienia, podpisują petycję za, ponieważ boją się represji i straty pracy, jeśli nie wyrażą swojej zgody.

Skąd obawa przed rosyjską szczepionką? Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzegła, że preparat nie przeszedł wszystkich faz badań. Testy były szybkie i mało dokładne. Rosyjski rząd zapewnia, że szczepienia dla lekarzy i nauczycieli będą dobrowolne. Mimo wszystko pojawia się obawa przed krytyką i presją, którą, jak nie narzuci władza, to narzucą współpracownicy.

źródło: o2