Zdrowie

Nadciąga grypa! Warto wiedzieć, kto najczęściej na nią choruje. Będziecie zdziwieni

Obraz Anastasia Gepp z Pixabay

Grypa atakuje wszystkie osoby bez względu na wiek i stan zdrowia. Lecz to nie dorośli na nią najczęściej chorują. Aż 45 proc. zachorowań przypada na dzieci poniżej 14. roku życia – alarmują eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy. Niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze. To dane, które powinny być alarmujące dla rodziców. Eksperci przypominają, że grypa w znacznym stopniu osłabia organizm. Dlatego warto zachować odpowiednią profilaktykę i ostrożność w kontaktach z osobami pokasłującymi czy zakatarzonymi.

Eksperci zwracają uwagę, że dzieci są rezerwuarem wirusów grypy pełniąc istotną rolę w transmisji wirusa w społeczeństwie, zwiększając tym samym ryzyko zakażenia, także u rodziców, opiekunów, osób starszych, jak i niezaszczepionych innych dzieci. Dlatego szczególne znaczenie w ochronie przed tą infekcją ma szczepienie najmłodszych.

Mimo wielu dowodów naukowych, że szczepienia profilaktyczne są najskuteczniejszą metodą zapobiegania zachorowaniom na grypę, poziom wyszczepialności wśród dzieci jest w naszym kraju wciąż na bardzo niskim poziomie. Zaledwie 1 proc. najmłodszych do 14. roku życia jest co roku szczepionych przeciwko grypie.

Tymczasem grypa objawia się nagle, a jej przebieg może być gwałtowny i w znaczącym stopniu może osłabić organizm. Najmłodsi ze względu na nie w pełni rozwinięty układ odpornościowy są szczególnie narażeni na poważne powikłania pogrypowe, tj. zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc.

W Polsce na dzieci poniżej 4. roku życia przypada 25 proc. wszystkich zachorowań. Aż 45 proc. zakażeń przypada na dzieci poniżej 14. roku życia – ostrzega Ogólnopolski Programu Zwalczania Grypy. Mało kto zdaje sobie sprawę, niemowlęta wymagają hospitalizacji z powodu grypy równie często jak osoby starsze.

źródło:rmf24