GospodarkaŚwiat

Najchudszy drapacz chmur na świecie prawie gotowy. Apartament w nim kosztuje nawet 58 milionów dolarów

Źródło: http://111w57.com/

W dzielnicy miliarderów, tuż przy Central Parku w Nowym Jorku, powstaje najchudszy na świecie drapacz chmur. Miał kosztować miliard dolarów. Jednak chyba kosztować będzie znacznie więcej. Cóż, gentlemani o pieniądzach nie dyskutują. Oni je wydają. Zwłaszcza, że budynek już zachwyca swoją niekonwencjonalną bryłą i stał się najbardziej pożądanym adresem w Nowym Jorku.

Wieżowiec stoi pomiędzy Szóstą a Siódmą Aleją – dokładnie przy 111 West 57th Street. Budynek, nazywany również Steinway Tower, ma mieć 435 metrów wysokości oraz około 18 metrów szerokości. Daje to niespotykany dotąd w architekturze stosunek 24:1. W wieżowcu o tak nietypowych proporcjach do kupienia będzie 60 mieszkań, a ich cena waha się od 16 do 58 milionów dolarów. Drapacz chmur ma mieć w sumie ponad 80 pięter.

Za taką cenę mieszkający będą pławić się w luksusach. W Steinway Tower nie zabraknie osobnego piętra na basen, siłownię czy specjalną jadalnię dla mieszkańców i ich gości.

Można już też zobaczyć fasadę tego luksusowego budynku mieszkalnego. Po jego wschodniej i zachodniej stronie widać rzędy terakotowych płytek i zakrzywione złote ramy, które nadają fasadzie nieco staromodnego charakteru. Północna i południowa części fasady są natomiast wykonane w całości ze szkła, w którym odbija się Central Park i panorama Nowego Jorku. Bardzo interesujący jest nietypowy system wind apartamentowca, które zatrzymują się bezpośrednio w mieszkaniach. Dzięki temu architektom udało się zmaksymalizować wykorzystanie przestrzeni niewielkiej działki. Te i inne ciekawostki dotyczące budowy najcieńszego drapacza chmur, która ma zakończyć się w 2021 roku, można usłyszeć w najnowszym wideo na jego temat.

Budowa drapacza chmur miała ukończyć się w tym roku. Jednak pandemia koronawirusa opóźniła prace. To nie pierwsze załamanie projektu. Przez kilka lat budynek straszył mieszkańców Nowego Jorku, przez niedoszacowane koszty budowy. Na szczęście w 2018 roku pieniądze się znalazły i „szkieletor” stał się luksusowym apartamentowcem.

źródło: noizz, wikipedia, b1m