Świat

Najcieplejszy wrzesień w historii. Czy 2020 będzie najcieplejszym rokiem w historii pomiarów?

Obraz Remaztered Studio z Pixabay

Wrzesień był najcieplejszym wrześniem w historii – wynika z obliczeń europejskiej agencji Copernicus Climate Change Service (C3S). Wkrótce okaże się czy cały rok 2020 pobije rekord 2016 r., który do tej pory był najcieplejszym rokiem w historii pomiarów.

Jak wskazują badacze, w 2020 r. odnotowano aż trzy rekordowo ciepłe miesiące: styczeń, maj i wrzesień. Czerwiec i kwiecień zrównały rekordy z lat poprzednich. Różnica między ostatnim rekordem, a tegorocznym wrześniem wynosi 0,05 stopnia Celsjusza. Od średniej wieloletniej mierzonej na przestrzeni lat 1981-2010, ubiegły miesiąc był cieplejszy o 0,63 st. C.

Temperatury były niezwykle wysokie w wielu regionach, w tym na północnej Syberii, na Bliskim Wschodzie oraz w części Ameryki Południowej i Australii. W sierpniu w Dolinie Krzemowej odnotowano prawdopodobnie najwyższy pomiar temperatury na Ziemi w historii – 54,4 stopnia Celsjusza.

W obecnym roku może zostać pobity rekord z 2016 r., który określono jako najcieplejszy w historii. Globalne średnie temperatury przekroczyły 14,8 st. C (bijąc o 0,2 st. rekord z 2015 r.).

źródło:polsatnews