Informacje

Najnowsze wyniki z 90 procent okręgów. Ciekawe prawidłowości w głosowaniu. USA za Dudą, Rosja za Trzaskowskim

wybory, zdjęcie www.wybory.gov.pl

Andrzej Duda umacnia swoją przewagę nad rywalem. Mimo, że late poll, o których już informowaliśmy na brulion24.pl wskazują, że na urzędującego prezydenta głosowało prawie 51 procent Polaków, a na kandydata KO, Rafała Trzaskowskiego 49 procent, to nie należy zapominać, że to wciąż jedynie sondaże. Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza ogłosi prawdopodobnie we wtorek , a najwcześniej w poniedziałek po południu.

Ciekawie przedstawia się natomiast głosowanie Polaków za granicą. Z wyników, które spływają spoza granic Polski wynika, że Rafał Trzaskowski zwyciężył w Rosji, a Andrzej Duda w Stanach Zjednoczonych. Na przykład w Moskwie na Trzaskowskiego głosowało 226 wyborców, a na urzędującego Prezydenta jedynie 89. W Petersburgu proporcje to 39/10.

Zupełnie na odwrót przedstawia się sytuacja zza Atlantyku. W USA Andrzej Duda zdobył 54,96 procent głosów, a Rafał Trzaskowski 45.04 proc. Duda zwyciężył w największych skupiskach Polonii, czyi w Chicago i Nowym Jorku. W pierwszym z wymienionych miast przewaga była druzgocząca, różnicą prawie sześciu tysięcy głosów: 9863 do 4022. Trzaskowski wygrał natomiast w Los Angeles 2464 do 926 głosów.

Rafał Trzaskowski wygrał także w Czechach, a Andrzej Duda pokonał rywala na Białorusi.