KulturaPolska

Najważniejsze atrakcje turystyczne według Google. Widziałeś je wszystkie?

By Thomas Stegh - Author's own work, transferred from German Wikipedia, uploaded there by user Stegh, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=58026

Z okazji 15-lecia uruchomienia Google Maps przyznano Złote Pinezki, czyli nagrody dla najlepszych atrakcji w kraju. Na polskiej liście znalazło się 16 miejsc – po jednej z każdego województwa.

Program Google Maps, którego premiera odbyła się w lutym 2005 roku, szybko zrewolucjonizował internet. Aplikacja ułatwiła przeglądanie zdjęć satelitarnych, ale też okazała się pomocna przy wyszukiwaniu informacji o sklepach, atrakcjach turystycznych czy instytucjach. Z usługi korzysta dziś około miliard użytkowników. W bazie Map Google znajduje się 200 milionów miejsc, pod którymi użytkownicy każdego dnia zostawiają 20 milionów wpisów, wskazówek, opinii, zdjęć czy informacji.

Właśnie na podstawie tych wpisów Google wyłoniło najważniejsze i najlepiej oceniane miejsca w Polsce – po jednym w każdym z 16 województw. – W każdym województwie wybraliśmy najwyżej ocenianą atrakcję turystyczną z grupy pięciu miejsc o największej liczbie zgromadzonych ocen. Lista powstała w lutym, niestety z powodu restrykcji związanych z koronawirusem nie udało nam się przekazać statuetek laureatom. Cieszymy się, że możemy to zrobić teraz – powiedziała Elżbieta Różalska z biura prasowego Google.

Google do 12 sierpnia będzie sukcesywnie odkrywać kolejnych laureatów. Jak na razie wybrano 8 miejsc, oto one:

1. Województwo pomorskie – Zamek w Malborku

2. Województwo zachodniopomorskie – Wały Chrobrego

3. Województwo warmińsko-mazurskie – mosty w Stańczykach

4. Województwo podlaskie – pałac Branickich

5. Województwo kujawsko-pomorskie – Żywe Muzeum Piernika

6. Województwo dolnośląskie – ZOO Wrocław Afrykarium

7. Województwo lubuskie – Międzyrzecki Rejon Umocniony – Muzeum Fortyfikacji i Nietoperzy w Pniewie

8. Województwo lubelskie – Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

źródło:noizz