InformacjeZdrowie

Naukowcy chcą podawać środki psychoaktywne w wodzie pitnej, aby zapobiec samobójstwom w dobie Covid-19

fot. Pixabay

Zespół brytyjskich naukowców opracował innowacyjny plan zapobiegania samobójstwom: masowe zaopatrzenie w wodę do picia zawierającą psychoaktywny lit, który jest często przepisywany jako stabilizator nastroju.

W badaniach opublikowanych w zeszłym tygodniu w The British Journal of Psychiatry naukowcy brytyjskich uniwersytetów zidentyfikowali związek, który naturalnie występuje w licie i obniża wskaźnik samobójstw. Co więcej, sugerują, że wielu desperatów można uratować, podając lek w sieci wodociągowej w dzielnicach wysokiego ryzyka. 

„W tych bezprecedensowych czasach pandemii COVID-19 i wynikającego z niej wzrostu częstości występowania chorób psychicznych, dostęp do sposobów poprawy zdrowia psychicznego społeczności i zmniejszenia częstości występowania lęku, depresji i samobójstw jest coraz ważniejszy” – mówi Anjum Memon, główny autor i kierownik epidemiologii w Szkole Medycznej w Brighton i Sussex, poinformowano w komunikacie prasowym.

Krytycy zauważają, że naukowcy stojący za tym pomysłem sugerują posuwają się do zbyt dużych uogólnień dotyczących polityki społecznej. Ponadto nauka wciąż nie zna idealnego stężenia litu we krwi, przy którym skłonności samobójcze ustępują. 

Źródło: futurism.com