InformacjePolska

Naukowcy obliczyli jak długo dzieci będą chodzić do szkoły podczas II fali pandemii w Polsce

fot. Pixabay

Naukowcy z Centrum Modelowania Uniwersytetu Warszawskiego (ICM) obliczyli na jak długo nasze dzieci pójdą do szkoły we wrześniu i jak szybko wróci nauczanie zdalne. 

Kluczowy będzie współczynnik R, który informuje o tym. ile osób na danym etapie pandemii, zaraża jeden chory. Aktualnie jest na poziomie 1,1. Jednak, gdy przekroczy 2. Wtedy co tydzień liczba zakażonych będzie rosnąć dwukrotnie – uważają naukowcy.

Jeśliby się tak stało – trzeba wprowadzać obostrzenia. Maseczki, dystans i izolację. Oznaczałoby to, że szkoły wracają do zdalnego nauczania, bo nikt nie wierzy, że uczniowie mogą sami zadbać o ostrożność. 

– Szkoły są o tyle groźnym miejscem, że nauczyciele mają kontakt z wieloma uczniami i pracownikami. To można ograniczyć w przedszkolach czy klasach 1-3. Z reguły takie dzieci mają jednego nauczyciela i jedną salę lekcyjną. Na dobrą sprawę nie muszą się przemieszczać, ale w starszych klasach wygląda to już zgoła inaczej – mówi dr Zieliński z ICM portalowi money.pl

Nauczyciele starszych dzieci mają kontakt z wieloma klasami. Nierzadko nawet kilkunastoma.

– Wtedy mamy kłopot. W skrajnej sytuacji, nawet przy jednym zakażonym na początku, mamy izolację nawet kilkuset dzieci i może nawet zdecydowanej większości z tych 100 nauczycieli. Rodzice też będą mieli kwarantannę, a to już spory problem dla gospodarki, bo będą co najmniej dwa tygodnie poza firmą, a tylko 20 proc. Polaków może pracować zdalnie – powiedział Jakub Zieliński.

Kiedy więc wróci nauczanie zdalne? Na ile dzieci pójdą do szkoły? Eksperci szacują, że po 4 tygodniach może wrócić zdalne nauczanie. Wiele szkół zrobi to wcześniej wprowadzając np. model hybrydowy. Tam, gdzie dojdzie do zakażeń, placówki będą zamykane, a wcześniej izolowane będą poszczególni uczniowie czy klasy. Normalne zajęcia szkolne mogą wrócić najwcześniej od kolejnego roku szkolnego. 

Źródło: Money.pl