Polska

Naukowcy obliczyli kiedy nastąpi szczyt pandemii w Polsce

Ama Dablam, Himalaje, fot. Pixabay

Instytut Pomiarów i Oceny Stanu Zdrowia (IMHE) przy uniwersytecie waszyngtońskim obliczył ile osób umrze z powodu Covid-19 i kiedy będzie szczyt zachorowań. Liczby przerażają. 

Według IMHE w Polsce do lutego 2021 roku na COVID-19 może umrzeć  aż 35277 osób. Jednak jest i dobra wiadomość. Ilość zachorowań i zgonów będzie zależała od naszej dyscypliny – czy będziemy się izolować, dezynfekować i nosić maseczki. 

W lutym przyszłego roku w Polsce, przy powszechnym stosowaniu masek, liczba wykrywanych w ciągu doby zakażeń wyniesie ok. 21 tysięcy, natomiast liczba ofiar COVID-19 w Polsce wynieść ma ok. 190 dziennie. 

Jeśli nie będziemy przestrzegać obostrzeń liczba nowych dziennych chorych może wzrosnąć nawet do 101 tysięcy, natomiast zgonów nawet ok. 1227 – przy czym w szczycie epidemii, przy ignorowaniu obostrzeń, będzie to ok. 1746 ofiar dziennie.

Na kiedy planowany jest szczyt zakażeń? Styczeń i luty to miesiące najczęściej wymieniane przez naukowców. Liczba hospitalizowanych może natomiast wzrosnąć jeszcze w tym roku do 56 tys. osób, a tych, którzy potrzebują respiratora do ok. 4,7 tys. – wynika z prognoz. 

Na koniec możemy pocieszać się także tym, że modele matematyczne nie zawsze się sprawdzają. Widać wyraźnie, że II fala jest łagodniejsza, jeśli chodzi o zgony, więc powyższe dane można śmiało uznać za przeszacowane. 

Źródło: rp.pl 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *