Informacje

Będzie banknot z Lechem Kaczyńskim. Wiemy jaka będzie jego wartość

Lech Kaczyński Źródło; Wikipedia CC By Chancellery of the President of the Republic of Poland - Official website of the President of Poland

W listopadzie przyszłego roku Narodowy Bank Polski planuje wyemitować banknot kolekcjonerski z wizerunkiem byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego – wynika z planu emisji NBP na 2021 rok.

Planowana wartość nominalna banknotu z Lechem Kaczyńskim to 20 zł. Dostępnych ma być do 60 tysięcy sztuk. Choć to będzie banknot kolekcjonerski to przypominamy, że tego typu banknoty są w Polsce prawnym środkiem płatniczym. Niewiele osób jednak używa ich do zrobienia zakupów, traktuje raczej jako pamiątkę lub element kolekcji.

Banknoty kolekcjonerskie są emitowane z myślą o kolekcjonerach i numizmatykach zazwyczaj z okazji ważnych wydarzeń lub po to, by upamiętnić wybitne postaci, autorytety i ich rolę w historii Polski.

Różnią się od banknotów obiegowych. Jak tłumaczy NBP – mają bogatszą symbolikę wizerunków postaci i wydarzeń oraz kompozycję. Różnią się od standardowych banknotów również parametrami technicznymi i graficznymi – liczbą i formą zastosowanych zabezpieczeń przed fałszerstwami, kolorystyką, wymiarami czy technikami druku.

Polskie banknoty kolekcjonerskie są zwykle sprzedawane w ochronnych etui papierowo-foliowych, na których zazwyczaj umieszczone są informacje związane z konkretną emisją.

Źródło: PAP, Business Insider Polska