PolskaRodzina

Nie jest dobrze. Będzie coraz mniej Polaków. To już demograficzna katastrofa

Obraz sathyatripodi z Pixabay

Jak wynika z danych demograficznych 500 plus pomaga, ale niewystarczająco. W ciągu najbliższych dziesięciu lat populacja Polski zmniejszy się o prawie milion osób. Za 80 lat będzie nas 10 mln mniej, wynika z najnowszych prognoz Eurostatu. Za kilka dekad odsetek seniorów w stosunku do osób w wieku produkcyjnym będzie w Polsce najwyższy w UE. To ogromne wyzwanie dla systemu emerytalnego i systemu ochrony zdrowia.

W swoim scenariuszu Eurostat prognozuje spadek liczby ludności naszego kraju z obecnych 37,9 mln do 37 mln w 2030 roku, czyli dokładnie o 900 tys. Jeśli ta tendencja się utrzyma to w 2050 roku populacja Polski będzie wynosić 34,1 mln, czyli o 3,8 mln Polaków mniej niż obecnie. Na tym jednak nie koniec. W 2100 roku, czyli za 80 lat, populacja naszego kraju skurczy się do 27,7 mln, czyli będzie mniejsza o 10 mln osób niż teraz.

Jeszcze w 1980 roku współczynnik dzietności w Polsce, czyli w uproszczeniu przeciętna liczba dzieci przypadająca na jedną kobietę w wieku rozrodczym, wynosił 2,27. W 2018 roku wynosił już tylko 1,43 (choć lekko wzrósł w porównaniu z rokiem 2010). To między innymi efekt programu 500 plus. Jednak wyniki są niewystarczające. Potrzeba jeszcze silniejszych bodźców dla młodych rodzin, żeby zrozumiały, że dzieci to faktycznie przyszłość narodu, a nie tylko powiedzenie. Starzejące się społeczeństwo to problem nie tylko Polski, lecz także wielu krajów rozwiniętych.

źródło:money.pl