Bóg

Nie żyje kardynał Zenon Grocholewski, współpracownik trzech papieży

Kadrynał Zenon Grocholewski Źródło: Twitter/Episkopat News

„Zmarł kardynał Zenon Grocholewski” – poinformował Episkopat Polski. „Po wielu latach pełnej poświęcenia służby Bogu i ludziom w Polsce i na świecie odszedł do Domu Ojca kard. Zenon Grocholewski” –  napisał na Twitterze w kondolencjach po śmierci kard. Zenonana Grocholewskiego Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Kard. Grocholewski zmarł 17 lipca 2020 r. w Rzymie.

81-letni duchowny był bliskim współpracownikiem trzech kolejnych papieży – Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka. Kard. Grocholewski był uznawany za jednego z najwybitniejszych teologów XX i XXI wieku. Był cenionym ekspertem prawa kanonicznego, współtworzył obecnie obowiązujący kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego. W trakcie kariery naukowej wydał setki publikacji, głównie z dziedziny kanonicznego prawa procesowego i małżeńskiego.

Przewodniczący Episkopatu zachęcił do modlitwy za zmarłego kardynała. „Módlmy się, by Pan przyjął go do grona zbawionych i obdarzył pokojem. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie…” – czytamy w kondolencjach.

Zenon Grocholewski urodził się 11 października 1939 r. Bródkach (woj. poznańskie). Po ukończeniu szkoły podstawowej wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego w Wolsztynie. Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. 

Święcenia biskupie otrzymał 6 stycznia 1983 w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk papieża. 16 grudnia 1991 r. został mianowany arcybiskupem.

Uczestnik konklawe 2005 i konklawe 2013 roku. Postanowieniem Prezydenta RP z dnia 9 listopada 2009 został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Był wybitnym znawcą prawa kanonicznego, autorem ponad 550 publikacji w 12 językach. Poza językiem polskim posługiwał się także językiem włoskim, łaciną, francuskim, hiszpańskim i angielskim.

Źródło: Episkopat News. episkopat.pl