Informacje

Nie żyje Katarzyna Łaniewska

Foto:wikipedia

Nie żyje polska aktorka filmowa i teatralna Katarzyna Łaniewska. O jej śmierci poinformowała rzeczniczka PiS. „Z wielkim żalem i smutkiem żegnamy Katarzynę Łaniewską. Droga Pani Kasiu, dziękujemy za wszystko” – napisała Anita Czerwińska.

Aktorka miała 87 lat. Była znana m.in. z roli w filmie „Kogel-mogel”, czy serialu „Plebania”.

Łaniewska zmarła w poniedziałek w swoim domu rodzinnym. Kilka dni wcześniej przebywała w szpitalu, gdzie spędziła kilka ciężkich dni.

Urodziła się w 1933 roku w Łodzi. Przeżyła Powstanie Warszawskie. Ukończyła wydział aktorski PWST w Warszawie.

Występowała w teatrach warszawskich: w Teatrze Polskim, Dramatycznym, Narodowym, Ateneum. Była działaczką Związku Artystów Scen Polskich.

Była jedną z prowadzących program „Ziarno”.

Łaniewska była polską aktorką teatralną i filmową. W czasie studiów należała do socjalistycznej organizacji młodzieżowej ZMP, jednak jak sama stwierdziła „nie jest prawdą, co niektórzy próbują insynuować, że kierowała ZMP. Tak nie było”.

Pod koniec lat siedemdziesiątych związała się z opozycją antykomunistyczną. W 1980 roku współtworzyła struktury NSZZ „Solidarność” w Teatrze Ateneum. Uczestniczyła w organizowaniu koncertów patriotycznych i kolportażu podziemnych wydawnictw. Współpracowała w tym okresie z ks. Jerzym Popiełuszką 

W wyborach parlamentarnych w 2011 roku została bezpartyjną kandydatką do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu śródmiejsko-warszawskim; uzyskała blisko 100 tys. głosów (niespełna 31 proc.) i przegrała z kandydującą z ramienia Platformy Obywatelskiej w tym samym okręgu Barbarą Borys-Damięcką (prawie 197 tys.).

Regularnie angażowała się w popieranie działań Prawa i Sprawiedliwości

Źródło:PAP/Twitter/tvpinfo/polsatnews