Muzyka

Nie żyje Paweł „Kelner” Rozwadowski, ikona polskiego punk rocka i reggae

By NiecnyKsiaze - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=16506635

W niedzielę w wieku 58 lat zmarł Paweł „Kelner” Rozwadowski, wokalista, gitarzysta i autor tekstów, współzałożyciel zespołów Izrael oraz Deuter. Był jedną z czołowych postaci polskiego punk rocka i reggae. Informację o śmierci muzyka opublikował zespół Izrael na swoim profilu na Facebooku. „Tak, to prawda…. Pawła nie ma już z nami. Bezsilność i pustka w głowie ukradły wszystkie słowa” – czytamy we wpisie.

Tak, to prawda…. Pawła nie ma już z nami. Bezsilność i pustka w głowie ukradły wszystkie słowa

Opublikowany przez 12RAEL Niedziela, 11 października 2020

Paweł Krzysztof „Kelner” Rozwadowski przyszedł na świat 8 czerwca 1962 r. Jako szesnastolatek utworzył zespół Fornit, który w 1980 r. wziął udział w I Ogólnopolskim Festiwalu Nowej Fali w Kołobrzegu. Do legendy przeszła ich piosenka „Lepsza kiła od IŁ-a”, która w ironiczny sposób nawiązywała do samolotów radzieckiej produkcji. Za ten utwór formacja otrzymała zakaz działalności w PRL.

Niedługo później „Kelner” stworzył zespół No Price, a następnie Deuter. W 1983 r., gdy Deuter zawiesił działalność, Paweł Rozwadowski razem z Robertem Brylewskim założyli grupę Izrael. Po dwóch latach działalności zespół nagrał album „Biada, biada, biada”, który promował singiel „Rastaman nie kłamie”.

W tym samym roku „Kelner” opuścił grupę, jednak po latach, w 2006 r., nagrał razem z nią album „Dża ludzie”. W 1995 r. nagrał z Dezerterem płytę „Deuter” przypominającą najpopularniejsze utwory zespołu Deuter.

Z reaktywowanym Deuterem występował od 2001 r. do śmierci. Zmarł w niedzielę w Warszawie po ciężkiej chorobie. Miał 58 lat. 

źródło:polsatnews