Gospodarka

Niemiecki dziennik chwali Polskę za największy w Europie „cud gospodarczy” i ogłasza nasz kraj zwycięzcą szczytu UE

Obraz https://500px.com/ michael-gaida z Pixabay

Zdaniem publicysty dziennika „Frankfurter Rundschau”, Polska osiągnęła sukces na szczycie Rady Europejskiej, bo uzyskała najwięcej pieniędzy z wynegocjowanego budżetu i funduszu odbudowy.

Jak zaznacza autor piątkowego artykułu Ulrich Kroekel, premier Mateusz Morawiecki umiał w dodatku ogłosić swój sukces na tyle zręcznie, że nikt w Brukseli nie czuł się „sprowokowany”.

Zdaniem publicysty dziennika „Frankfurter Rundschau”, Polska okazała się największym zwycięzcą zakończonego we wtorek unijnego szczytu. Jak twierdzi, stało się tak mimo jej „ogromnych niedostatków praworządności” i bycia „notorycznym hamulcowym” ws. klimatu.

Dziennik podkreśla, że w Polsce – również dzięki funduszom UE – dokonał się przez lata największy „cud gospodarczy” w Europie, dzięki czemu Polska była bardziej niż inne kraje UE odporna na skutki gospodarcze pandemii.

„Orban i Morawiecki wielokrotnie ośmieszali UE. Przede wszystkim polski rząd potrafi po mistrzowsku ogrywać Komisję (Europejska – przyp. red.)” – pisze z kolei publicysta Philipp Fritz w komentarzu do szczytu UE w Brukseli, który ukazał się na stronie pisma „Die Welt”. Jego zdaniem sukcesy gospodarcze Polski „robią wrażenie”, a np. pod względem cyfryzacji Polska zostawiła Niemcy daleko w tyle.

Autor ubolewa jednocześnie nad dokonującymi się w Polsce zmianami. Sam wynik szczytu w Brukseli ma być „rozczarowującym świadectwem” dla samej UE. Jak uważa Fritz, reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce są raczej problemem europejskim niż polskim bowiem dotyczą „istoty europejskiej wspólnoty prawa”. Rząd PiS ma tworzyć „systemową konkurencję wobec liberalnej demokracji”, co ma sytuować go w jednym rzędzie z autokratycznymi państwami Azji.

„Polska staje się wzorem dla wstecznych sił w całej Europie. Europejscy politycy powinni wziąć to pod uwagę, gdy znów zrezygnują z obrony państwa prawa” – dodaje autor artykułu.

Źródło” tvp.info, PAP