Informacje

Nieoficjalnie: Roman Giertych miał pomóc w wyprowadzeniu pieniędzy ze spółki Krauzego. Mecenas nadal w szpitalu

Roman Giertych Żródło: WikipediaCC By Piotr VaGla Waglowski, http://www.vagla.pl - Own work, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=53946416

Zatrzymany w czwartek mec. Roman Giertych miał pomóc w wyprowadzeniu pieniędzy z jednej spółki Ryszarda K. do drugiej, a w rezultacie w ukryciu ich w spółkach zarejestrowanych na Cyprze. Miał zarobić na tym „ogromną kwotę pieniędzy” – dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do śledztwa.

O zatrzymaniu Romana Giertycha poinformowała w czwartek Prokuratura Regionalna w Poznaniu. Na polecenie śledczych CBA zatrzymało grupę osób w związku ze sprawą wyprowadzenia kwoty niemal 92 mln zł z giełdowej spółki deweloperskiej.

Wraz z mecenasem zatrzymano też biznesmena Ryszarda Krauze. Zatrzymania mają związek z prowadzonym przez Delegaturę CBA we Wrocławiu pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Poznaniu śledztwem dotyczącym działań na szkodę spółki notowanej na GPW- czytamy w komunikacie CBA.

Z informacji do których dotarł poral wpolityce.pl wynika, że najbliżsi współpracownicy Romana Giertycha mieli zakupić działkę niedaleko Poznania za 6,6 mln. złotych. Już 8 dni później ta sama działka zostaje sprzedana firmie P., w której Ryszard Krauze miał większościowy akcjonariat. Działkę sprzedano za 27 milionów złotych, czyli za cenę wielokrotnie większą niż jej wartość. To tylko jeden z wątków śledztwa, do którego dotarł portal. Szczegóły postępowania są tajne.

„Ta sprawa jest sprawą stricte kryminalną. Mamy do czynienia z podejrzeniem oszustw na dużą skalę, które były wymierzone w majątek spółki giełdowej. Mowa o stratach spółki, które – jak wynika z materiału dowodowego – są stratami zaistniałymi w wyniku skoordynowanych działań podejrzanych w tej sprawie. Te działania doprowadziły do strat na sumę 90 mln zł.” – powiedział w czwartek Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

Później okazało się, że Roman Giertych zemdlał podczas przeszukania jego willi w Józefowie. Poinformowała o tym dziennikarzy córka adwokata, Maria Giertych. Karetka zabrała go do szpitala. Wczoraj wieczorem Stanisław Żaryn poinformował na Twitterze, że stan zdrowia zatrzymanego mecenasa jest dobry.

Inną wiadomosc opublikowała dziś rano Barbara Giertych.

W tej sytuacji – jak usłyszał w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu reporter RMF FM Mateusz Chłystun – zaplanowane przez śledczych „czynności z zatrzymanym zostały zawieszone”, a ich wznowienie zależy od stanu zdrowia adwokata i opinii lekarzy na temat tego, czy może on być przesłuchany przez śledczych. Jeśli lekarze uznają, że może się tak stać, Giertych zostanie doprowadzony do poznańskiej prokuratury.

Dzisiaj obaj zatrzymani mieli zostać przewiezieni do Poznania, gdzie mieli usłyszeć zarzuty prokuratorskie.

Źródło: PAP, wpolityce.pl