Informacje

Niepełnosprawni artyści dyskryminowani przez Facebooka

Foto:pixabay

Facebook zablokował reklamę zbiórki pieniędzy na nowy film Teatru EXIT pt. „Tobiasz”, uzasadniając to, jak uważa jej organizator, w bardzo ogólnikowy sposób. „Domyślamy się, że chodzi o kwestie społeczne – ponieważ nasza działalność, opisywana na tej zrzutce, stoi w zasadniczej sprzeczności do postawy »wypie…lać«, zapewne bliskiej ideowo zdecydowanej większości administracji facebooka” – piszą autorzy zbiórki.

Na stronie organizatorzy zbiórki piszą: „trzon Teatru EXIT stanowią osoby niepełnosprawne, cierpiące na schorzenia, które mogłyby stanowić dla większości protestujących powód do dokonania aborcji”. W opisie zbiórki podkreślono, że wolność człowieka kończy się tam, gdzie kończy wolność drugiego. „Tysiące osób demonstrujących na ulicach zdaje się tego nie dostrzegać, używając dla pominięcia tego faktu słowa wytrychu – wybór” – piszą autorzy.

Artyści zaznaczają, że praca nad filmem „Tobiasz” jest kolejnym dowodem dostarczanym przez Teatr EXIT do ukazania godności życia.

„Wszyscy wiemy, że tabliczka >Exit< umieszczana w sklepach, biurach czy innych miejscach publicznych oznacza wyjście awaryjne . Dla mojej ekipy praca w tym teatrze stała się czymś  takim. Pomaga  wyjść z niewoli niepełnosprawności” – pisze Maciej Sikorski, założyciel Teatru EXIT.

Autorzy przedsięwzięcia postanowili wykupić na Facebooku reklamę promującą post dotyczący „zrzutki”, jednak została ona zablokowana przez serwis. W uzasadnieniu podanym przez Facebooka czytamy, że „reklama mogła zostać odrzucona, jeśli dotyczy polityków lub ważnych kwestii społecznych mogących wpłynąć na opinię publiczną, sposób głosowania oraz rezultat wyborów albo na proponowane rozwiązania prawne”.

Przedstawiciele Teatru EXIT podejrzewają, że decyzja ta może mieć związek z opisem ich działalności. „Jeśli tak jest, a po przestudiowaniu regulaminów nie znajdujemy innych powodów blokady, uważamy to działanie za absolutnie skandaliczne” – czytamy we wpisie teatru na Facebooku.

Szanowni Państwochcąc zwiększyć zasięg naszego posta dotyczącego zrzutki na nowy film „Tobiasz”, zdecydowaliśmy się zapłacić Facebookowi za promocję. Do tej pory korzystaliśmy z płatnych promocji przy okazji popularyzacji naszych występów i zazwyczaj dawało to wymierne rezultaty, a i nasza tożsamość była chyba w wystarczającym stopniu zweryfikowana.Tymczasem promocja posta o zrzutce na nasz nowy film została zablokowana.

Katolickie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych i ich Przyjaciół – „KLIKA” jest organizacją, która na różne sposoby aktywizuje osoby z niepełnosprawnościami. Jednym z nich jest powstały w listopadzie 2016 roku Teatr EXIT. Jest to przestrzeń w której spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne, cierpiące na rozmaite choroby fizyczne i umysłowe oraz artyści o uznanym dorobku. Te pozornie odległe światy łączy wspólna pasja – teatr i muzyka.

Ich spotkanie prowadzi do wzajemnego uczenia się od siebie oraz wymiany darów. Świat artystyczny w dużej mierze utkany jest z egoizmu, chęci błyszczenia przed innymi. W naszym teatrze próbujemy natomiast dzielić się naszymi zdolnościami. Ufamy, że otrzymaliśmy je po to, by służyć innym ludziom. Dla naszych przyjaciół artystów wielkim darem są osoby niepełnosprawne. Oni również mogą się tu bardzo wiele nauczyć. Tego jak ważny jest drugi człowiek, budowania relacji, że można zachwycić się innym tak po prostu, bez chęci skorzystania ze znajomości, tak typowej dla „normalnego” świata.

Szukamy tu wspólnie prawdziwego piękna, nie atrakcyjności. Chcemy naszą sztuką budować człowieka, prowadzić go ku prawdziwemu szczęściu. Nasza twórczość głownie opiera się na Słowie Bożym, gdyż wierzymy, że ma ono moc zmieniania ludzi. Chcemy tworzyć rzeczy piękne w świecie zawłaszczonym przez brzydotę, chcemy spotkania i relacji, nie skandalu czy szyderstwa. Pragniemy nieść przykład ludziom, dawać nadzieję i zagrzewać do walki.

– Maciej Sikorski – założyciel i reżyser teatru „EXIT” – czytamy na stronie teatru, w zakładce Misja Teatru

Źródło:Facebook/ tvpinfo/teatrexit.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *