Polska

Niezwykły najmniejszy ssak kopytny świata w warszawskim ZOO (wideo). Myszojeleń Arnold zamieszkał w stolicy. Musisz go zobaczyć!

Myszojeleń w warszawskim ZOO Źródło: Facebook

Kanczyla, zwanego też myszojeleniem, od kilku dni można oglądać w zoo w Warszawie. Zwierzęta te zalicza się do najmniejszych ssaków kopytnych świata. Jeszcze niedawno uważano je za wymarły gatunek!

Arnold to niespełna dwukilogramowy kanczyl jawajski, którego do kilku dni można podziwiać na terenie ptaszarni warszawskiego zoo wśród wieloszponów rdzawogrzbietych. Samczyk przyjechał do warszawskiego zoo z ogrodu zoologicznego w Bernie w Szwajcarii.

Myszojeleń w Warszawie

Z wyglądu przypomina jelenia, ale maleńkiego. I to właśnie ze względu na swój rozmiar zwany jest też myszojeleniem. Na facebookowej stronie Ptaszarni warszawskiego zoo czytamy : „Nowy mieszkaniec Ptaszarni jest jeszcze bardzo nieśmiały więc ciężko było nagrać dłuższy film, ale na dobry początek krótka relacja. Samczyk kanczyla jawajskiego (Tragulus javanicus) o imieniu Arnold,przyjechał do nas z ogrodu zoologicznego w Bernie (Szwajcaria). Nowy współlokator zrobił duże wrażenie na wieloszponie rdzawogrzbietym (Polyplectron inopinatum) , ale wygląda na to że oba gatunki nie będą sobie przeszkadzały 

ZOO zamieściło także krótki filmik z Arnoldem w roli głównej. Zwierzątko, jak widać jest niezwykle sympatyczne.

Co to za zwierzę myszojeleń ?

Myszojeleń był uważany za gatunek wymarły, bo nie widziano go aż 30 lat. Rok temu udało sie zrobić jego aktualne zdjęcie, co wywołało sensację na całym świecie. Przez ostatnie trzydzieści lat zoolodzy myśleli, że myszo-jeleń czyli kanczyl srebrnogrzbiety wymarł w wyniku polowań. Tak się jednak nie stało. Myszo-jelenia zaobserwowano w Wietnamie. Jest to bardzo rzadki gatunek, który – wszystko na to wskazuje – jest na skraju wyginięcia.

Gatunek po raz pierwszy naukowo opisał w 1910 roku brytyjski zoolog Oldfield Thomas. Myszo-jeleń jest zagrożony wyginięciem z powodu wycinki lasów tropikalnych, a także przez szybki rozwój tamtejszego przemysłu. Zwierzęta zamieszkują lasy w Azji Południowo-Wschodniej. Kanczyle srebrnogrzbiete są wielkości królików i podobne do jeleni, stąd ich nazwa, która jest powszechnie używana na całym świecie.

Myszolejeń ciekawostki

  • Myszo-jeleń to najmniejsze na świecie zwierzę kopytne, które wyglądem przypomina jelenia, a wielkością zbliżone jest do królika.
  • Ma dwa małe kły, cienkie nogi zakończone racicami i waży nie więcej niż 4,5 kilograma.

Źródło: Facebook, YouTube, wp.pl, dziennikzachodni.pl