Kultura

„Nomadland” otrzymał Złotego Lwa w Wenecji. Film Szumowskiej i Englerta bez nagród

"Nomadland" teaser Źródło: YouTube

„Nomadland” Chloe Zhao został uhonorowany w sobotę wieczorem Złotym Lwem na 77. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Srebrnym Lwem – Wielką Nagrodą Jury doceniono „Nuevo Orden” Michela Franco. „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta bez nagród.

„Nomadland” opowiada o żyjącej w Nevadzie kobiecie, która pewnego dnia porzuca dotychczasowe, uporządkowane życie i zostaje współczesnym nomadą. Film z udziałem m.in. Frances McDormand, Davida Strathairna i Lindy May pokonał 17 tytułów.

Srebrnym Lwem – Wielką Nagrodą Jury uhonorowano „Nuevo Orden” Michela Franco, czyli dystopijny, choć – jak zaznaczał autor – tylko nieznacznie odbiegający od rzeczywistości obraz Meksyku, pełnego dysproporcji społecznych i gospodarczych. Nagrodę za najlepszą reżyserię otrzymał Kiyoshi Kurosawa za „Wife of a Spy”. Poprzez historię rozgrywającą się w realiach wojennych, reżyser rozważa, w jakim stopniu ówczesne konflikty międzyludzkie wpłynęły na kolejne pokolenia Japończyków. Za najlepszą rolę kobiecą doceniono Vanessę Kirby. W filmie „Pieces of a Woman” Kornela Mundruczo angielska aktorka zagrała kobietę, która straciła dziecko.

Nagroda za najlepszą rolę męską powędrowała do Pierfrancesco Favino za kreację w „Padrenostro” Claudio Noce. W rozgrywającej się w latach 70. w Rzymie historii, inspirowanej przeżyciami reżysera, zagrał Alfonsa – głowę rodziny, eleganckiego i charyzmatycznego ojca 10-letniego chłopca, który został postrzelony przed własnym domem. Za najlepszy scenariusz wyróżniono Chaitanya Tamhanego, który jest również reżyserem „The Disciple”. Nagrodę w imieniu indyjskiego twórcy odebrał autor zdjęć do filmu Michał Sobociński.

Nagroda specjalna trafiła do Andrieja Konchalovskiego za film „Dear Comrades!” o pokoleniu rodziców twórcy, które przeżyło II wojnę światową z przekonaniem, że „śmierć za ojczyznę i Stalina to zaszczyt i bezwarunkowe zaufanie doktrynie komunistycznej”.

Źródło: Wirtualne Media