InformacjeKultura

Notre-Dame będzie odbudowana według starego, XIX w. projektu!

Źródło: Pixaby

Iglica katedry Notre-Dame w Paryżu będzie wyglądała tak samo jak przed ubiegłorocznym pożarem, ktуry ją zniszczył. – Istnieje powszechna zgodność w tej sprawie – oświadczyła minister kultury Francji Roselyne Bachelot.

To dobra wiadomość pożarze z 16 kwietnia 2019 r. ówczesny premier Édouard Philippe zapowiedział rozpisanie międzynarodowego konkursu architektów, który miał wyłonić projekt odbudowy z dopuszczeniem rozwiązań nowoczesnych. 

Wówczas rozpoczęła się burza w mediach. Po wielomiesięcznej debacie zwyciężyła idea odbudowy bez zmian w stosunku do pierwotnego wyglądu iglicy, zaprojektowanej w XIX wieku przez słynnego architekta Eugène’a Viollet-le-Duca.

Opinię taką przedstawili francuskim władzom członkowie Narodowej Komisji ds. Dziedzictwa Narodowego i Architektury. Za pozostawieniem dotychczasowego wyglądu iglicy opowiadał się też od początku główny architekt zarządu katedry Philippe Villeneuve.

Ma on nadzieję, że za cztery lata stan prac pozwoli przynajmniej na odprawianie tam Mszy św.

Planuje się, że do końca roku uda się jedynie usunąć wielkie rusztowanie znajdujące się na dachu jeszcze przed pożarem, które uległo częściowemu stopieniu w jego trakcie. Właściwe prace nad odbudową świątyni rozpoczną się więc dopiero w 2021 r.

Źródło: ekai.pl