InformacjeZdrowie

Nowe badania: Koronawirus atakuje teraz młodych ludzi. Stosuje też kamuflaż, aby włamać się do naszych komórek

Obraz Pete Linforth z Pixabay

Nastolatkowie oraz młodzi ludzie do 29. roku życia są obecnie osobami najbardziej podatnymi w Hiszpanii na zakażenie wirusem SARS-CoV-2 – wynika z badania przeprowadzonego przez madrycki Instytut Zdrowia im. Karola III.

Opublikowane w piątek przez dziennik “ABC” statystyki stołecznego ośrodka badawczego potwierdzają, że wraz ze znoszeniem w Hiszpanii od maja obostrzeń nastąpiło “odmłodzenie” grupy wiekowej najbardziej podatnej na infekcję. O ile do maja były nią osoby powyżej 50. roku życia, to od czerwca dominują osoby w wieku 15-29 lat.

Według dziennika “ABC” przesunięcie się przedziału wiekowego wynika z lekceważenia przez młodzież podstawowych zasad sanitarnych oraz norm dotyczących przebywania w miejscach publicznych, np. zachowania dystansu społecznego. Gazeta przypomina o licznych imprezach organizowanych w okresie wakacyjnym przez młodzież, których uczestnicy nie przestrzegają obowiązku noszenia masek ochronnych, ani nakazanego prawem 1,5-metrowego odstępu pomiędzy osobami. Wskazuje, że wiele zakażeń następuje po wspólnym piciu alkoholu w plenerze.

Z kolei na na łamach czasopisma „Nature Communications” naukowy z USA poinformowali o swoim nowym odkryciu. Otóż koronawirus SARS-CoV-2 używa jednego ze swoich enzymów do kamuflażu, dzięki temu komórki gospodarza nie rozpoznają jego materiału genetycznego jako obcego, ale jako swój własny. Można to porównać do sytuacji, w której ktoś może bezkarnie włamać się do budynku chronionego przez alarm, ponieważ zna kod dostępu.

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w San Antonio zbadali i opisali strukturę wirusowego enzymu określanego w skrócie jako nsp16. – To rodzaj kamuflażu. Z powodu tej modyfikacji, wirus oszukuje komórki, które uznają wirusowe mRNA za swoje własne, a nie obce – tłumaczy główny autor badania dr Yogesh Gupta. W rezultacie układ odporności gospodarza nie reaguje na wirusa.

Naukowcy zbadali ponadto mutacje nabywane przez SARS-CoV-2 w genie kodującym enzym nsp16. Jedna z nich była szczególnie często wykrywana w RNA wirusa, który wywołał wybuch epidemii COVID-19 w Nowym Jorku.

Źródło: dziennik.pl, PAP