Polska

Nowe obostrzenia w strefie żółtej i czerwonej (lista zakazów). Częściowe zamknięcie szkół. Od kiedy obowiązują zmiany?

Czerwone strefy mapa Źródło Twitter KPRM

152 powiaty w strefie czerwonej, w tym największe polskie miasta, apel o przechodzenie na pracę zdalną, zakaz wesel i częściowe zamknięcie szkół w Polsce – to w skrócie nowe obostrzenia, które wprowadza od 17 października polski rząd.

„Jestem pewien, że jako społeczeństwo jesteśmy w stanie w czasie tych kilku tygodni pokazać ogromną solidarność w obliczu epidemii. Wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko wtedy, kiedy solidarnie podejdziemy do tych zaleceń i rygorów, które dzisiaj wdrażamy” – mówił w czwartek na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Ci, którzy mogą przejść na pracę zdalną apeluję, żeby to zrobili. Apeluję, żeby wszyscy seniorzy i osoby starsze zostały w domu a samorządy, MOPS, GOPS, harcerze, wolontariusze, WOT pomogą w dowiezieniu lekarstw, żywności czy niezbędnych artykułów” – mówił szef rządu i dodał – ” Skala pandemii, jak ona będzie wyglądała za 2-3 tygodnie będzie zależała od naszego rygoru. To jest to światełko w tunelu. Pamiętamy po poprzedniej fali, że po kilku tygodniach było już lepiej.”

Uświadamiał, że sytuacja, w której Polska się znajduje różni się od sytuacji, z którą mieliśmy do czynienia w marcu i kwietniu : „Już nie mamy do czynienia z ogniskami koronawirusa. Wirus jest już wszędzie, mówimy o transmisji poziomej”.

Nowa mapa czerwonych stref

Na listę czerwonych stref trafiły 152 powiaty, w tym 11 miast wojewódzkich. Bydgoszcz, Toruń, Lublin, Łódź, Warszawa, Gdańsk, Gdynia, Sopot, Częstochowa, Białystok – m.in. te miasta znalazły się w czerwonej strefie. Będą one obowiązywały od 17 października.

Czerwone strefy powiaty mapa Źródło: KPRM

Od 17 października obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa w strefie żółtej i czerwonej.

  • Działalność gastronomiczna będzie dozwolona od 6 do 21. Poza tymi godzinami jest możliwe wydawanie posiłków tylko na wynos.
  • W strefie żółtej i czerwonej podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc.
  • W strefie żółtej w imprezach okolicznościowych takich jak wesela czy konsolacje od 19.10 będzie mogło wziąć udział tylko max. 20 osób, bez możliwości zabaw tanecznych. Zgromadzenia publiczne zostają ograniczone do 25 osób.
  • W strefie żółtej szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. Wydarzenia sportowe będą odbywać się bez udziału publiczności. Zawieszona zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.
  • W strefie czerwonej – ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych do 5 os. na jedną kasę. Zakaz organizacji imprez okolicznościowych. Zgromadzenia nie będą mogły być większe niż 10 osób. Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauki zdalnej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *