Informacje

Matury i Egzamin Ósmoklasisty 2020/21, Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza do konsultacji

wikipedia

-Wraz z D. Piontowskim byłem dziś gotów do rozmów z samorządowcami. Z powodów obiektywnych połączyłem się zdalnie. Samorządowcy zrezygnowali jednak z dzisiejszych rozmów i poprosili o inny termin spotkania zdalnego. Liczę zatem na efektywne rozmowy w przyszłym tygodniu. – mówi minister Czarnek.

W tym roku szkolnym matury rozpoczną się tak jak co roku 4 maja. Zmienił się harmonogram egzaminu ósmoklasisty. Odbędzie się on, nie jak dotychczas w połowie kwietnia, ale dopiero 25-27 maja. To jednak nie koniec zmian. Oba egzaminy mają być prostsze niż zwykle.

  • Głównym powodem podjęcia tej decyzji była pandemia koronawirusa. Wiosną i obecnie zmusiła ona szkoły do przejścia na nauczanie zdalne. Większość placówek, nauczycieli i samych uczniów nie była jednak do czegoś takiego przygotowana, co według Czarnka – podobnie jak wcześniejszy strajk nauczycieli – sprawiło, że „uczniowie tegorocznych klas ósmych i klas maturalnych nie byli w stanie, nie ze swojej winy, zdobyć wiedzy, tak dużej, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się w sposób tradycyjny”.

Z tego powodu Ministerstwo Edukacji zdecydowało, że najbliższa matura i egzamin ośmioklasisty będą prostsze. Zakres materiału do przyswojenia będzie ograniczony o ok. 20-30% w stosunku do poprzednich lat. Minister podkreślił jednak, że to jednorazowe rozwiązanie wywołane trudną sytuacją i po pokonaniu pandemii wszystko wróci do normy.

Obecnie nad tą reformą pracują zespoły eksperckie. Do 27 listopada będą również trwały konsultacje ze środowiskiem akademickim. Ostateczna wersja rozporządzenia ma być opracowana po ich zakończeniu, zostanie ogłoszona w grudniu tego roku, aby CKE zdążyła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i informator.

Główne arkusze egzaminacyjne zostaną udostępnione szkołom w marcu.

Na maturze będzie można zrezygnowąć z egzaminu na poziomie rozszerzonym.

Źródło:PAP/Twitter/Polsatnews

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *