Polska

Obostrzenia i ograniczenia na święta. Maksymalnie pięć osób możemy zaprosić na Wigilię

Stół,. Wigilia. Obraz RitaE z Pixabay

Najwyżej pięć gości przy wigilijnym stole? Tak mogą wyglądać tegoroczne święta. Tak przynajmniej wynika z projektu rozporządzenia opublikowanego przez rząd – informuje money.pl.

Ile osób możemy zaprosić i gościć na święta?

„Do dnia 27 grudnia 2020 r. zakazuje się organizowania imprez i spotkań od 5 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie” – czytamy w projekcie rozporządzenia opublikowanego na rządowych stronach.

Osób mieszkających razem to ograniczenie nie dotyczy, ale nadal oznacza to, że teoretycznie nie możemy gościć na święta większej rodziny spoza naszego mieszkania czy domu.

– Zapisany w projekcie rządowego rozporządzenia limit pięciu osób podczas spotkań, np. kolacji wigilijnej, nie dotyczy osób mieszkających wspólnie. Zgodnie z projektem do nich dołączyć może jeszcze pięć dodatkowych osób – mówił PAP rzecznik rządu Piotr Müller

Zakaz nie dotyczy spotkań służbowych, ale także np. egzaminów na biegłych rewidentów, egzaminów na prawo jazdy, szkoleń i ćwiczeń pracowników służby zdrowia i służb mundurowych.

Lockdown w Boże Narodzenie?

„Chcę zaapelować już dzisiaj, aby to były spotkania w gronie małych rodzin, czyli tych, z którymi mieszkamy. Tak, by nie przemieszczać się pomiędzy miastami, bo od naszej dyscypliny będzie zależało to, jak ostre mogą później okazać się restrykcje” – mówił premier Mateusz Morawiecki w sobotę na konferencji prasowej, przedstawiając plan obostrzeń na grudzień.

Podkreślił też, że ograniczenie kontaktów społecznych w trakcie świąt jest kluczową kwestią w kontekście panującej epidemii.

Polska nie jest jedynym krajem, w którym pandemia koronawirusa wymusiła ograniczenie życia społecznego. Belgijskie władze zapowiadają, że policja w tym kraju będzie interweniować w święta w przypadku nieprzestrzegania obostrzeń. W kraju obowiązują restrykcje co do liczby osób, z którym można się spotkać.

Gospodarstwa domowe mogą obecnie zaprosić tylko jedną osobę w danym momencie. Każdemu domownikowi zezwala się na zapraszanie jednej, tej samej osoby do mieszkania lub domu. Osoby mieszkające samotnie mogą mieć dwie takie osoby, które mogą zapraszać, ale nie jednocześnie. Na zewnątrz można spotkać się z maksymalnie trzema innymi osobami, na przykład na spacerze.

Źródło: money.pl