Polska

Polityka „zero tolerancji” dla łamania zasad w czasie pandemii. Posypią się mandaty za brak maseczki

Źródło: Twitter/Ministerstwo Zdrowia

Od teraz w Polsce obowiązuje polityka „zero tolerancji dla nieprzestrzegania zasad dotyczących obostrzeń sanitarnych”. „Dystans, dezynfekcja, maseczka” – to hasło nowej zasady. – W dobie eskalacji pandemii nie ma miejsca na egoizm. (…) Przestrzeganie obostrzeń to nie tylko nasz obowiązek względem siebie, ale również nasza odpowiedzialność za inne osoby – oświadczył we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski.

 Minister stwierdził, że tam, gdzie obowiązuje nakaz noszenia maseczek, będzie je musiał nosić każdy. Zwolnić od tego może jedynie stosowne zaświadczenie od lekarza lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Policja zmieni taktykę działania. Za brak zaświadczenia czy dokumentu potwierdzającego prawo do nienoszenia maseczki z powodów zdrowotnych, będą nakładane kary. Zdaniem służb czas na przygotowanie się do tego, by nosić maseczkę, był wystarczający i mandaty nie powinny być zaskoczeniem. – Chodzi o odwrócenie proporcji w stosunku do osób, które łamią przepisy. Nie może być tak, że 20 proc. osób przyłapanych na łamaniu przepisów, nie ponosi konsekwencji finansowych – wyjaśnił, dopytywany o wspomnianą „surowość kara”, komendant główny policji Jarosław Szymczyk.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, od soboty (10 października) obowiązek zasłaniania ust i nosa będzie wprowadzony zarówno w strefie żółtej jak i czerwonej. Zwolnione z obowiązku zakrywania ust i nosa są m.in osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający niepełnosprawność.

Zmianie ulegną także przepisy dotyczące zgromadzeń. Odległość pomiędzy zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów.

Niedzielski poinformował także o zakazie udostępniania do organizacji imprez lokali, których właściciele nie mają zarejestrowanej takiej działalności gospodarczej. „Wprowadzamy zakaz udostępnienia miejsc do tańczenia w lok. gastronomicznych lub w innych zamkniętych przestrzeniach” – poinformował minister zdrowia na konferencji prasowej.

– Przypominam również, że od najbliższej soboty wchodzi nowy pakiet obostrzeń – mówił minister zdrowia. – Obostrzeń, które oczywiście są związane z eskalacją liczby zachorowań. Przypominam, że w czerwonej strefie lokale gastronomiczne będą mogły operować tylko do 22:00. Przypominam, że maseczki staną się od soboty obowiązkiem nie tylko w strefie czerwonej, mówię tutaj o otwartej przestrzeni, ale również w strefie żółtej – dodał.

– Ograniczamy też liczbę uczestników imprez okolicznościowych, czyli wesel, styp i innych tego rodzaju spotkań. Tutaj wprowadzamy takie obostrzenia, że w strefie zielonej zmniejszamy liczbę uczestników ze 150 do 100, w strefie żółtej zw 100 do 75, w strefie czerwonej pozostaje 50, czyli ta liczba, która była poprzednio – przypominał Niedzielski. – Przy czym to ostatnie obostrzenie wejdzie z tygodniowym vacatio legis, tak żeby dać możliwość przeniesienia tej imprezy, przeorganizowania, by nie wprowadzać obostrzenia z piątku na sobotę i zaskakiwać wszystkich – stwierdził minister zdrowia Adam Niedzielski.

Źródło: Twitter, wp.pl, onet.pl, Ministerstwo Zdrowia