Informacje

Od soboty polscy kierowcy nie mają już obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli.

Policja, radiowóz. Obraz Andrzej Rembowski z Pixabay

Od soboty 5 grudnia polscy kierowcy nie mają obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy podczas kontroli.

Policjant podczas kontroli drogowej sprawdzi, czy kierowca posiada uprawnienia za pośrednictwem informatycznego systemu centralnej ewidencji kierowców.

Zmiany w przepisach przyniosą przede wszystkim oszczędność czasu i uproszczą procedurę kontroli drogowej. – Prawo jazdy będzie można zostawić w domu i plastikowego dokumentu nie trzeba będzie okazywać funkcjonariuszowi dokonującymi kontroli – powiedział komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

Obowiązek posiadania prawa jazdy nadal dotyczyć będzie obcokrajowców.

Od soboty można też korzystać z cyfrowego dokumentu mPrawo Jazdy w aplikacji mObywatel.

Policja zachęca kierowców do sprawdzenia swoich danych w systemie informatycznym na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-uprawnienia-kierowcy. Na stronie powinny znaleźć się takie informacje, jak dane z prawa jazdy lub pozwolenia na kierowanie tramwajem, data ważności dokumentu, czy status dokumentu, np. czy dokument jest zatrzymany.

Należy pamiętać, że chociaż nie trzeba mieć przy sobie dokumentu tożsamości, to istnieje prawny obowiązek przekazać prawdziwe dane, takie jak imię i nazwisko czy adres zamieszkania.Osoby, które będą próbowały wprowadzić w błąd policjantów podając fałszywe dane lub nie będą chciały ich podać, mogą się spodziewać konsekwencji prawnych.

Razem ze zmianą przepisów od soboty w aplikacji mObywatel pojawiło się mPrawo Jazdy, które zastąpi dokument uprawniający do kierowania pojazdem mechanicznym.

Aplikacja mPojazd jest odzwierciedleniem danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Z tego rozwiązania mogą korzystać właściciele i współwłaściciele pojazdów, więc wszyscy ci, którzy są zarejestrowani w Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) jako posiadacze samochodów, motorów, skuterów, itd.

Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Ponadto aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe – jak dodano – są także dane takie jak: marka i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.

Źródło:PAP/tvpinfo/polsatnews/Twitter

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *