InformacjeŚwiat

Odkryto masowe groby po okupacji wschodniej Ukrainy przez Rosjan w 2014 r.

Fot. mvs.gov.ua

W Słowiańsku policja dokonała ekshumacji zwłok zabitych w walkach sprzed 6 lat.

Podczas śledztwa w sprawie śmierci obywateli w wyniku konfliktu zbrojnego policja znalazła masowe groby z niezidentyfikowanymi ciałami. W celu zidentyfikowania zmarłych próbki DNA zostały przesłane do badania do Kijowa. Doniecka policja ciężko pracuje, aby pomóc ludziom dowiedzieć się o losie ich zaginionych krewnych – informują władze.

Miejsce pochówku znajdowało się na terenie cmentarza w Słowiańsku. Ekshumację zorganizował Wydział Śledczy Wydziału Policji Słowiańskiej z udziałem śledczych i detektywów Głównej Dyrekcji Policji w obwodzie donieckim oraz grupy transportu i poszukiwań zmarłych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy „Ewakuacja 200”. Na wykopaliskach obecni byli niezależni eksperci medycyny sądowej z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża.

Wiadomo, że szczątki należą do osób, które zginęły podczas okupacji Słowiańska w 2014 roku. Pobrano próbki biologiczne do badań. Zmniejszy to cierpienie ludzi, których krewni zniknęli i którzy żyją w zapomnieniu od sześciu lat. To nie pierwsza ekshumacja, która pomogła ustalić los zaginionych i zapewnić skuteczne śledztwo w sprawie okoliczności ich śmierci. W ten sam sposób policja zidentyfikowała bojowników, którzy zastrzelili czterech cywilów w Słowiańsku.

Źródło: mvs.gov.ua