InformacjeŚwiat

Odpowiedzialni za masakry w Rwandzie okazali się imigrantami we Francji

Kigali, Rwanda fot. Pixabay

Rząd Rwandy zwrócił się do rządu francuskiego z prośbą o ekstradycję głównego podejrzanego o ludobójstwo w tym kraju.

Generał dywizji Aloys Ntiwiragabo, były szef wywiadu wojskowego Rwandy, został niedawno odnaleziony przez francuskie media na przedmieściach Orleanu.

Rzecznik prokuratury Rwandy, Justin Nkusi, powiedział agencji The Associated Press, że wydano międzynarodowy nakaz aresztowania Ntiwiragabo, który przebywa we Francji, w związku z jego rolą w ludobójstwie w 1994 roku, w którym zamordowano ponad 800 000 osób z plemion Tutsi i Hutu.

Rząd Rwandy twierdzi, że 71-letni Ntiwiragabo był częścią wewnętrznego kręgu rządu, który zaaranżował ludobójstwo. Międzynarodowy Trybunał Karny dla Ruandy opisuje go jako jednego z architektów masowych zabójstw.

Rwandyjski prokurator generalny Aimable Havugiyaremye powiedział, że rząd współpracuje z francuską jednostką odpowiedzialną za zwalczanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości w celu zbadania sprawy.

To nie jedyny morderca, który dostał się do Francji jako imigrant. Inny zbrodniarz Felicien Kabuga, został aresztowany w maju pod Paryżem. Kabuga, który ukrywał się od 25 lat, jest oskarżony o finansowanie rwandyjskiego ludobójstwa.

Źródło: France24