GospodarkaInformacje

Odpowiedzialność społeczna firm zwiększa zainteresowanie inwestorów

fot. Pixabay

Inwestorzy zainteresowani odpowiedzialnymi firmami

Analizy pokazują, że firmy, które implementują strategię ESG (Environmental, Social, Governance) i inwestują w odpowiedzialny biznes, lepiej radzą  sobie w czasie spowolnienia gospodarczego. To szczególnie istotne w czasie niepewności rynkowej, spowodowanej pandemią COVID-19.  

Jak wynika z raportu „Central Europe Private Equity Confidence Survey” firmy doradczej  Deloitte, zainteresowanie spółkami działającymi z uwzględnieniem czynników środowiskowych, społecznych i zarządczych, będzie  rosnąć. Ponad dwie trzecie przedstawicieli funduszy private equity w Europie Środkowej uważa, że uwzględnienie kryteriów ESG może zwiększyć wartość firmy. Inwestorzy działający na środkowoeuropejskim rynku  w procesie wyceny firmy zwracają także uwagę na znaczenie technologii. Aż 9 na 10 badanych deklaruje, że wysoki poziom transformacji cyfrowej to jeden z czynników zwiększających wartość spółki.

– Z najnowszych analiz wynika, że znaczenie strategii ESG wzrosło, a fundusze, które inwestują w firmy zwracające uwagę na takie czynniki, osiągnęły lepsze wyniki niż te, które skupiły się wyłącznie na realizacji strategii biznesowej. To sygnał, że troska o środowisko naturalne, czy działania prowadzące do eliminowania nierówności w strukturach firmy zyskują na znaczeniu. Przewidujemy, że trend ten utrzyma się w długiej perspektywie czasowej – skomentował   Mark Jung, Partner w dziale Doradztwa Finansowego Deloitte.

Andrzej Ratajczyk