InformacjeŚwiat

Ograniczenia na rynku lotniczym aż do 2024 r. Już 20 linii ogłosiło upadłość

fot. Twitter

Agencja IATA przewiduje, że perturbacje na rynku lotniczym potrwają jeszcze 4 lata. Linie lotnicze radzą sobie coraz gorzej. 

W tym roku ponad 20 linii lotniczychzbankrutowało, do czego przyczyniła się zapaść w pandemia koronawirusa. dziennik.pl wymienia m.in. brytyjska Flybe, tajlandzka Thai Airways, kolumbijska Avianca, Germanwings – spółka córka Lufthansy czy Virgin Australia. 

Prognozy dla branży są coraz bardziej pesymistyczne. Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) przewiduje, że na powrót do poziomu ruchu lotniczego sprzed pandemii poczekamy do 2024 r. Jeszcze w maju wydawało się, że będzie to 2-3 lata. 

W czerwcu popyt na przewozy lotnicze był o 86,5 proc. niższy niż rok wcześniej! Przewoźnicy uważają, że bez pomocy państw wiele linii zbankrutuje. Więc rządy łożą na firmy lotnicze ile się da. 9 mld wyniesie pomoc niemieckiego rządu dla Lufthansy, natomiast Air France-KLM dostał łącznie ponad 10 mld euro, z czego 7 mld od rządu Francji, a 3,4 mld od rządu Holandii.

Pora na LOT, bo straty dotyczą także narodowego przewoźnika. Jacek Sasin, minister aktywów państwowych, deklaruje, że państwowy przewoźnik także dostanie państwową pomoc i nie grozi mu plajta. Nie podano jeszcze jaka to będzie konkretnie kwota. 

Źródło: dziennik.pl