Polska

Ograniczenia na Wszystkich Świętych. Czy cmentarze będą otwarte? Czy 2 listopada to święto?

Cmenmtarz. Znicze. Obraz summa z Pixabay

Od wielu dni Polacy zastanawiją się, czy cmentarze zostaną zamknięte na 1 listopada. Minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił w zeszłym tygodniu, że rząd zrezygnował z ustanawiania 2 listopada dniem wolnym od pracy. Rząd prawdopodobnie planuje dodatkowe ograniczenia na dzień Wszystkich Świętych.

Od wielu dni minister zdrowia apelował o rozłożenie wizyt na cmentarzach na okres przed dniem Wszystkich Świętych i po nim. Przypomniał, że „każda wizyta na cmentarzu musi odbywać się w maseczce”.

Z ustaleń radia RMF FM wynikało, że rząd doszedł do porozumienia z Episkopatem w sprawie obchodów dnia Wszystkich Świętych. Księża mieli apelować do wiernych, aby nie przychodzili na cmentarze 1 listopada.

Rzecznik GIS sugerował nawet, że aby rozładować tłumy na największych nekropoliach, mógłby zostać wprowadzony dodatkowy dzień wolny w okolicach 1 listopada. Sugerowano również możliwość zamknięcia cmentarzy.

Tymczasem dzis premier oświadczył : – W piątek przedstawimy informacje dotyczące dostępności cmentarzy w Dniu Wszystkich Świętych, zasady pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować – powiedział Mateusz Morawiecki.

Z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem, w tym roku w Polsce nie będzie mszy św. i procesji na cmentarzach. Zgodnie z dekretami wydanymi przez biskupów w poszczególnych diecezjach, eucharystie będą sprawowane w świątyniach. Biskupi zachęcają także wiernych do indywidualnego odwiedzania cmentarzy

Źródło: rmf24.pl. wprost.pl