Informacje

Ogromne straty po ulewach i burzach. Dziś może być powtórka, ostrzega IGMW. Raport z Polski

Zalana droga, Pixabay

Ostrzeżenia trzeciego – najwyższego – stopnia wydał w nocy Instytut Meteorologii dla kilku powiatów Małopolski i woj. kujawsko-pomorskiego. Dotyczą silnego deszczu oraz burz z gradem. W Małopolsce trwa usuwanie skutków nawałnicy, która przeszła nad częścią województwa. Podtopionych został niemal 140 budynków, ok. 40 dróg zostało uszkodzonych. 

Po burzach i intensywnych opadach deszczu w województwie kujawsko-pomorskim strażacy ostatniej doby interweniowali 235 razy. Zgłoszenia dotyczyły w zdecydowanej większości wypompowywania wody – poinformował dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu. „Strażacy byli wzywani przede wszystkim do wypompowywania wody z ulic, podwórek i piwnic domów, a stosunkowo rzadko do usuwania powalonych drzew i połamanych konarów. Po nocnych opadach spodziewamy się w ciągu dnia nowych zgłoszeń z prośbami o wypompowywanie wody” – powiedział dyżurny KW PSP.

Najczęściej strażacy byli wzywani w powiatach aleksandrowskim i inowrocławskim – po 60 razy oraz toruńskim – 35 razy.

227 razy interweniowali strażacy po ulewach w Śląskiem. Najwięcej pracy mieli w Częstochowie – tam wyjeżdżali ok. 60 razy. 20 interwencji było w okolicach Myszkowa – to na północy województwa. W centrum województwa najwięcej pracy strażacy mieli w Gliwicach, a na południu w Cieszynie. Nikomu nic się nie stało. Straż głównie zajmowała się pompowaniem wody z zalanych piwnic i ulic. Ok. 60 wyjazdów związanych było z silnym wiatrem.

190 razy wyjeżdżali podkarpaccy strażacy w związku z burzami, jakie przeszły nad regionem od niedzielnego popołudnia. Jak poinformował dyżurny operacyjny podkarpackiej PSP Piotr Flejszar, strażacy interweniowali w całym województwie, ale najwięcej zdarzeń odnotowano w powiatach: przeworskim, jarosławskim, przemyskim, sanockim, leżajskim, brzozowskim i niżańskim. Ich interwencje polegały głównie na pompowaniu wody z zalanych piwnic, podwórek i zabezpieczaniu posesji przed zalaniem workami z piaskiem. Strażacy udrażniali też zalane przepusty drogowe.

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatów województwa łódzkiego przed silnym deszczem z burzami wydał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Ostrzeżenie IMGW pierwszego stopnia ważne do godziny 6. w poniedziałek obejmuje powiaty: brzeziński, kutnowski, łaski, łęczycki, łowicki, łódzki wschodni, Łódź, pabianicki, poddębicki, sieradzki, Skierniewice, skierniewicki, zduńskowolski i zgierski.

źródło: IMGW, rmf24