Duchowość

Ojciec Święty Franciszek przemówił do Polaków: bądźcie hojni i nie zapominajcie o potrzebach najuboższych, samotnych

By Korea.net / Korean Culture and Information Service, CC BY-SA 2.0

Jednoczę się duchowo z tymi wszystkimi, którzy podejmują różnorakie inicjatywy duchowe, naukowe i społeczne w celu ograniczenia skutków pandemii w społeczeństwach i wyjścia naprzeciw życiowym potrzebom chorych i ich rodzin – powiedział Ojciec Święty Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej.

„Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. Drodzy bracia i siostry, jednoczę się duchowo z tymi wszystkimi, którzy podejmują różnorakie inicjatywy duchowe, naukowe i społeczne w celu ograniczenia skutków pandemii w społeczeństwach i wyjścia naprzeciw życiowym potrzebom chorych i ich rodzin. Proszę was, bądźcie hojni i nie zapominajcie o potrzebach najuboższych, samotnych, zwłaszcza starszych i chorych. Niech Pan was błogosławi i wspiera!” – powiedział Ojciec Święty 19 sierpnia do Polaków.

Również  w katechezie po środowej  modlitwie Anioł Pański Papież mówił o potrzebie pomocy innym i solidarności w czasie pandemii. „Pandemia ujawniła trudną sytuację ubogich i wielką nierówność, panującą w świecie. Niezbędne jest znalezienie lekarstwa na małego, ale strasznego wirusa, który rzuca cały świat na kolana. Z drugiej strony, musimy uleczyć wirusa niesprawiedliwości społecznej, nierówności szans, marginalizacji i braku ochrony najsłabszych” – powiedział. Podkreślił, że uczniów Jezusa rozpoznaje się „po ich bliskości wobec ubogich, maluczkich, chorych i uwięzionych, wykluczonych i zapomnianych, pozbawionych pożywienia i odzieży. Jest to kluczowe kryterium autentyczności chrześcijańskiej”.

„Za przykładem Jezusa, lekarza integralnej miłości Bożej, czyli uzdrowienia fizycznego, społecznego i duchowego, musimy działać już teraz, aby nie tylko uzdrowić świat z wirusa, ale również z choroby społecznych niesprawiedliwości. Wychodząc z miłości, zakotwiczeni w nadziei i ugruntowani w wierze, uzdrawiajmy świat” – mówił papież.

Źródło: episkopat.pl