Polska

Rafał Trzaskowski zapowiada konkurencję dla Hołowni? Politolog o Trzaskowskim: „On się nie nadaje na przywódcę ruchu społecznego”.

By Adrian Tync - Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=91936078

Nie widzę konfliktu interesów między moim ruchem a Platformą Obywatelską – powiedział we wtorek prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Poinformował, że 5 września poinformuje o szczegółach ruchu, który chce powołać.

– Ruch nie ma być konkurencją dla partii politycznych i nie ma być partią polityczną, tylko ma zagospodarować energię tych wszystkich ludzi, którzy chcą się zaangażować w bardzo konkretne projekty – zapewniał na konferencji prasowej prezydent Warszawy. Chodzi, jak dodał, m.in. o zbieranie podpisów pod obywatelskimi projektami ustaw.

– Nie wszyscy obywatele chcą się zapisywać do partii politycznych, natomiast chcą aktywnie działać – przekonywał. Zaznaczył, że jest w kontakcie z samorządowcami, bo na współpracy z samorządem chce oprzeć pierwsze kroki ruchu. Można więc powiedzieć, że swój model działalności opiera na tym samym co jego kontrkandydat w wyborach prezydenckich Szymon Hołownia, który powołał do życia ruch społeczny Polska 2050.

Zresztą Trzaskowski przyznał, że poza partiami istnieje już ruch Polska 2050 Szymona Hołowni, który jednak myśli o przekształceniu się w partię polityczną. On natomiast swojego ruchu nie zamierza przekształcać.

Tymczasem profesor Waldemar Paruch w rozmowie na antenie radiowej Jedynki komentował aktualną sytuację polityczną w Polsce. Jego zdaniem Platforma Obywatelska nigdy nie odniesie zwycięstwa w wyborach, jeśli pozostanie opozycją totalną. Ocenił również szanse powodzenia nowej inicjatywy Rafała Trzaskowskiego.

– PO przyjmując model tzw. opozycji totalnej nie jest w stanie wygrać żadnych wyborów w Polsce – zasadnicza większość wyborców nie akceptuje takiego modelu polityki, opartego na negowaniu całego dorobku rządu – powiedział Paruch.

Według gościa Programu 1 Polskiego Radia, po stronie Platformy Obywatelskiej widać brak umiejętności właściwego skonsumowania wyborów prezydenckich. – Rafał Trzaskowski po wyborach prawie zniknął, to pokazuje, że on się nie nadaje na przywódcę ruchu społecznego – ocenił. Podkreślił, że PO, przyjmując model tzw. opozycji totalnej, nie jest w stanie wygrać żadnych wyborów w Polsce. – Zasadnicza większość wyborców nie akceptuje takiego modelu polityki, opartego na negowaniu całego dorobku rządu – wyjaśnił w „Komentarzu poranka” prof. Waldemar Paruch, był szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych.

Źródło: Polskie Radio, Twitter, tvp.info