Informacje

Opinia unijnych służb prawnych – uzależnienia wypłacania środków z budżetu UE od tak zwanej praworządności są bezprawne

gov.pl

Opinia unijnych służb prawnych (stwierdzająca, że uzależnienia wypłacania środków z budżetu UE od tak zwanej praworządności są bezprawne – przyp. red.) jest druzgocąca dla tej propozycji. Pytanie, dlaczego została utajniona? Z całą pewnością to utajnienie nie miało nic wspólnego z praworządnością – oceniła w TVP Info europoseł PiS-u Beata Mazurek. – Zostawmy wszelkiego rodzaju ekspertyzy sprzed dwóch czy trzech lat – mówił europoseł Lewicy Bogusław Liberadzki.

Mazurek przypomniała, że Unia Europejska powstała w oparciu o Traktaty. – Do tej pory nikt nie kwestionował treści Traktatów i wszystkie decyzje były podejmowane w oparciu o nie, o zasady i normy prawne. Trudno, żebyśmy my zgodzili się teraz na rozporządzenie, które łamie te traktaty, które narusza podstawowe zasady i normy prawne, ponieważ stworzylibyśmy precedens – podkreśliła w programie „Gość Wiadomości”.

– Unia Europejska stosuje podwójne standardy, zarówno w podwójnej prędkości jak i wydatkowaniu środków i my – Polska i Węgry – jesteśmy na celowniku tych, którzy w UE rządzą, mocno przyglądając się temu co dzieje się w Polsce i nie widząc, co dzieje się w innych krajach i przemilczając pewne sprawy skandaliczne, choćby to jak Hiszpania rozprawiła się w Katalończykami, jak zbiurokratyzowana jest korupcja w Bułgarii, że nie wspomnę o „żółtych kamizelkach” (we Francji – przyp. red.) – dodała europosłanka.


Liberadzki wskazał, że Polska i Węgry nie są jedynymi krajami, którym Bruksela dokładniej się przygląda.

Polityk stwierdził, że nie ma sensu wracać do „ekspertyzy sprzed dwóch czy trzech lat”. – Jest konkretna sytuacja – tu i teraz. Sytuacja jest następująca: chcemy wyjść jako gospodarka, społeczeństwo europejskie z zapaści koronawirusowej – zaznaczył. – Blokowanie (budżetu UE – przyp. red.) oznacza rezygnację ze środków dla Polski oraz – tak jesteśmy postrzegani – egoizm, bo my się boimy praworządności, wobec tego niech nikt nie korzysta ze środków – mówił Liberadzki.

Źródł:PAP/tvpinfo

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *