Kultura

Ostatni koncert Mistrza

Keith Jarrett Źródło: ECM

Kiedy jazzowy świat czeka z zapartym tchem na kolejny, solowy album Keitha Jarretta „Budapest Concert” smutne wieści zamieścił The New York Times. Wielu zastanawiała cisza wokół giganta jazzowej pianistyki. Teraz poznaliśmy powód.

Nate Chinen na łamach amerykańskiego dziennika poinformował właśnie, że 75-letni pianista zdradził co przytrafiło mu się  w 2018 roku. Fani śledzili wcześniejszego jego problemy zdrowotne (objawiały się ciągłym wycieńczeniem organizmu, sennością i miały podłoże neurologiczne)  i sądzili, ze to tylko chwilowa niedyspozycja. Okazuje się, że jazzman miał udar mózgu pod koniec lutego 2018 r., kolejny miał w maju 2019 roku. Jak podał NYT jest mało prawdopodobne, aby kiedykolwiek wystąpił ponownie publicznie.

Byłem sparaliżowany – powiedział „The New York Times” w rozmowie telefonicznej. – Moja lewa strona jest nadal częściowo sparaliżowana. Mogę próbować chodzić z laską, ale dojście do tego zajęło dużo czasu, rok lub dłużej. Keith Jarrett początkowo nie zdawał sobie sprawy, jak poważny był jego pierwszy udar.

– To na pewno do mnie dotarło – powiedział, kiedy dosyć szybko opuścił szpital po pierwszy udarze. Drugi okazał się znacznie cięższy. Teraz – jak zdradził prasie, jedynie bawi się grając proste frazy bachowskie jedną ręką. Jak zaznaczył dziennikarz, Jarrett mówi bardzo ściszonym głosem, ma zaniki pamięci.

Okładka albumu „Budapest concert” materiały prasowe

Album „Budapest Concert” ukaże się 30 października sumptem wytwórni ECM.  Znamy już kompozycję „Answer Me” opublikowaną przy okazji 75-urodzin jazzmana.

Wieść o chorobie Jarretta zbiegła się z tragiczną informacją o śmierci jego wieloletniego kontrabasisty, Gary’ego Peacocka. Przed kilkoma miesiącami odszedł inny muzyk z konstelacji Jarretta, perkusista Jon Christensen z tzw. europejskiego kwartetu.

Amerykański artykuł nosi znamienny tytuł: Keith Jarrett konfrontuje się z przyszłością bez fortepianu

Piotr Iwicki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *