Wykonane z plastiku przyłbice to obok tradycyjnych maseczek ochronnych coraz popularniejsza forma ochrony przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Nosi ją coraz więcej osób, zwłaszcza tych którzy muszą zasłaniac sobie twarz w pracy jak. np. ekspedienci w sklepach czy kasjerki. Jednak autorzy nowego badania przestrzegają przed ich noszeniem. Jak wynika z ustaleń uczonych, skuteczność plastikowych osłon na twarz jest znikoma.
Jak wynika z nowego badania przeprowadzonego przez uczonych z ośrodka badawczego w Kobe w Japonii, przyłbice nie chronią wystarczająco przed wydostawaniem się na zewnątrz cząsteczek śliny i wydzielin z nosa. Rezultaty eksperymentu naukowców, którzy w badaniu wykorzystali symulację z udziałem Fugaku, najszybszego na świecie superkomputera, ujawniły, iż niemal 100 proc. cząsteczek mniejszych niż 5 mikrometrów oraz połowa cząsteczek o wielkości 50 mikrometrów, wydostaje się spod plastikowych osłon.
„Nasza analiza dobitnie pokazuje, że plastikowe przyłbice nie chronią przed zakażeniem. Dają jedynie złudne poczucie bezpieczeństwa” – mówi główny autor badania Makoto Tsubokura.
Z kolei zespół z Florida Atlantic University na łamach pisma „Physics of Fluids” opisał eksperyment, w którym zarejestrowano rozprzestrzenianie się mgiełki kropelek wyrzucanych z jamy ustnej przy zastosowaniu dwóch rodzajów zasłon: przyłbicy i maseczki N95. Okazało się, że przyłbica zatrzymuje pierwotny strumień z kropelkami, ale potem z łatwością rozchodzą się one wokół przedniej szyby i są w stanie stosunkowo łatwo przedostać się wokół zasłony.
Naukowcy odradzają więc korzystanie jedynie z takich zabezpieczeń. „Pojawił się rosnący na sile trend, który polega na zastępowaniu zwykłych lub chirurgicznych maseczek materiałowych przezroczystymi, plastikowymi osłonami twarzy lub na używaniu maseczek wyposażonych w zawór do wydychania powietrza. Jest to spowodowane głównie większym komfortem, jaki oferują w porównaniu do zwykłych masek” – zwraca uwagę prof. Verma podkreslając, że nie są skuteczne.
Naukowcy twierdzą, że lepszą ochronę dają maseczki materiałowe, ale muszą być dobrej jakości.
Źródło: onet.pl