Historia

Pamięć, którą trzeba pielęgnować

materiały prasowe

O projekcie „Tablice Pamięci” z Piotrem Dmitrowiczem rozmawiają Robert Kilen i Robert Tekieli.

Szare tablice pamięci rzeźbiarza Karola Tchorka z charakterystycznym krzyżem maltańskim tak mocno wpisały się w wizerunek warszawskich ulic, że są wręcz niezauważalne, bo tak oczywiste.

Miasto, które zostało zamordowane, rozstrzelane i zburzone w 1944 roku przez niemieckiego najeźdźcę, postanowiło cztery lata po zakończeniu II wojny światowej upamiętnić publiczne egzekucje wykonywane przez Niemców.

Do dziś zachowało się jeszcze ponad 160 tablic z piaskowca opatrzonych krzyżem maltańskim z inskrypcją: Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny oraz umieszczonym poniżej krótkim opisem wydarzenia.

PGE zinwentaryzowała 167 miejsc pamięci: wykonała dokumentację zdjęciową każdego miejsca, przeprowadziła kwerendę każdej tablicy, przetłumaczyła treści tablic na język angielski oraz sukcesywnie montuje tablice z kodami QR przy tablicach projektu Karola Tchorka.

W ramach projektu PGE „Tablice Pamięci” – przy tablicach pojawiły się opisy zbrodni w języku angielskim ze sformułowaniem, że dokonali tego Niemcy. Było to konieczne, nie tylko ze względu na niemiecką politykę historyczną, według założeń której, za 6 milionów polskich ofiar tej wojny odpowiadali enigmatyczni naziści. Również specyfika PRL, „państwa” należącego do obozu sowieckiego odcisnęła swoje piętno na tablicach.

Na ich kamieniu wyryte jest, że zbrodni dokonali „hitlerowcy”. W PRL wszyscy wiedzieli, że hitlerowcy to byli Niemcy, ponadto, do 1989 roku istniało niemieckie komunistyczne państwo –  NRD – więc trzeba było rozróżniać „dobrych Niemców” od tych „złych z RFN”, i dlatego Niemców zastąpili na tablicach hitlerowcy.

Dzisiaj bardzo ważne jest, by miliony turystów spoza Polski, którzy odwiedzają dziś Warszawę mogli przeczytać po angielsku, kto dokonał tych zbrodni.

Istnieje strona internetowa www.tablicepamieci.pl oraz aplikacja mobilną „Tablice Pamięci”, którą można bezpłatnie pobrać w sklepie Google Play oraz App Store. W aplikacji znajduje się mapa ze 167 lokalizacjami tablic projektu Karola Tchorka. Za pomocą nawigacji można dotrzeć do dowolnej z nich i przeczytać historię z nią związaną.