Duchowość

Zamknięte cmentarze. Odpust zupełny i dyspensa od papieża dla wiernych, którzy nie pójdą na groby bliskich

Cmantarz, znicz. Obraz czu_czu_PL z Pixabay

W dekrecie wydanym przez papieża Franciszka zostało ogłoszone, że wierni, którzy nie odwiedzą swoich zmarłych na cmentarzu 1 listopada 2020 r. mogą uzyskać dyspensę.

Co więcej, odpust zupełny można uzyskać idąc na groby w dowolny dzień listopada. Przed dekretem, odpust ten udzielany był do 8 listopada.

Taka zmiana pozwoli na zmniejszenie ilości osób gromadzących się na cmentarzach podczas dnia Wszystkich Świętych. Papież Franciszek podkreślił, że najważniejsze jest bezpieczeństwo wiernych.

Przypomnijmy, że zgodnie z nowymi decyzjami rządu cmentarze w Polsce są zamknięte 31 października, 1 i 2 listopada.

Głos w tej spawie zabrał także Prymas Polski abp Wojciech Polak, który „w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych” na oficjalnej stronie zwrócił się do wszystkich z prośbą o „ odwołanie Mszy św. i nabożeństw (także procesji) na cmentarzach w Uroczystość Wszystkich Świętych i celebrowanie ich w kościołach, przy zachowaniu obowiązującego limitu wiernych.” W tym samym apelu przypomniał o dekrecie wydanym przez papieża Franciszka.

W piątek natomiast, abp Stanisław Gądecki, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wiernych o rozłożenie wizyt na grobach przez kilka dni listopada.

Ponadto abp Gądecki zwrócił się do osób starszych, „aby w tym roku odłożyły nawiedzanie cmentarzy i zostały bezpiecznie w domach, wyrażając swoją pamięć poprzez wierną modlitwę.”

Przez cały listopad Kościół umożliwia uzyskanie odpustu zupełnego dla dusz cierpiących w czyśćcu. Z powodu pandemii koronawirusa i związanych z nią trudności w dotarciu na groby najbliższych, w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny odpust można uzyskać, nawiedzając kościoły.

Także w wybrane dni listopada odpust można uzyskać pod zwykłymi warunkami, poprzez nawiedzenie cmentarza i modlitwę za dusze zmarłych. – Nie muszą to być dni następujące po sobie – tłumaczył o. dr hab. Szczepan Praśkiewicz OCD, relator Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Dodał również, iż odpust zupełny przypisany do Dnia Zadusznego, czyli 2 listopada, może zostać dowolnie przeniesiony na inny dzień tego miesiąca.

O. Praśkiewicz przypomniał, iż zwykłe warunki uzyskania odpustu zupełnego zobowiązują do wzbudzenia intencji jego otrzymania, pozostawania w stanie łaski uświęcającej lub przystąpienia do spowiedzi sakramentalnej, wyzbycia się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, przyjęcia w tym dniu Komunii św., odnowienia jedności ze wspólnotą Kościoła poprzez odmówienie „Ojcze nasz”, „Wierzę w Boga” oraz modlitwy w intencjach bliskich Ojcu Świętemu.

W dostąpieniu łaski nieba zmarłym mogą pomóc również wierni pozostający w domach. – Osoby starsze, chore, wszyscy ci, którzy z różnych powodów nie mogą opuścić domów (kwarantanna, obawy przed zarażaniem, ograniczenia nałożone przez właściwe władze), także mogą uzyskać odpust za zmarłych, jeśli duchowo będą się łączyć ze wszystkimi pozostałymi wiernymi, wykluczą wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mają zamiar jak najszybciej spełnić zwyczajowe warunki uzyskania odpustu – wyjaśnił karmelita bosy.

Źródło: dziennikbaltycki.pl, Radio Kraków