Świat

Park Jurajski to już nie science fiction? Znaleziono jaja dinozaurów. Cztery z nich mogą zawierać embriony

Obraz Dariusz Sankowski z Pixabay

O prawdziwie sensacyjnym odkryciu poinformował zespół hiszpańskich paleontologów. W Aragonii odkryto bowiem 20 skamieniałych jaj dinozaurów liczących ok. 68 mln lat. Cztery jaja najprawdopodobniej zawierają embriony.

Jaja dinozaurów liczące ok. 68 milionów lat znaleziono w Aragonii w okolicach miasta Huesca. „Jesteśmy bardzo zaskoczeni, gdyż od praktycznie 14 lat prowadzimy rozmaite badania w Aragonii i właśnie tam ma miejsce teraz takie odkrycie” – mówi Miguel Moreno Azanza.

Naukowiec przekonuje, że początkowo nic nie wskazywało na to, że okolice Huesca mogą okazać się jednym z największych na świecie skupisk jaj dinozaurów. Łącznie w tym miejscu znaleziono 20 skamieniałych jaj. Cztery z nich niemal na pewno zawierają embriony.

Jaja dinozaurów znalezione w Aragonii. Cztery z nich mogą zawierać embriony

Jak tłumaczy paleontolog Jose Manuel Gasca, średnica jaj wynosi około 20 cm. Znalezione jaja to pozostałości po tytanozaurach – roślinożernych zauropodach. Żyły one od późnej jury do końca kredy. Były to jedne z największych zwierząt żyjących na lądzie w historii naszej planety. Długość ich ciała osiągała ponad 30 metrów, a waga nawet 100 ton.

źródło: radioZet