Polska

Parlament Europejski poparł strajk kobiet i przyjął rezolucję ws. aborcji w Polsce

Fot. Parlament Europejski, Pixabay

W czwartek Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem rezolucji ws. aborcji, której projekt powstał z inicjatywy lewicowej grupy Socjalistów i Demokratów. W dokumencie „zdecydowanie” potępiono m.in. orzeczenie TK dotyczące aborcji w Polsce, oceniając, że zagraża ono „zdrowiu i życiu kobiet”. Za przyjęciem projektu głosowało 455 europosłów, przeciw było 145, a 71 wstrzymało się od głosu.

W rezolucji „zdecydowanie” potępiono m.in. orzeczenie TK dotyczące aborcji w Polsce, oceniając, że zagraża ono „zdrowiu i życiu kobiet”. „Nieuzasadnione przekroczenie ograniczeń w dostępie do aborcji, wynikające ze wspomnianego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie chroni przyrodzonej i niezbywalnej godności kobiet, gdyż narusza Kartę Praw Podstawowych, orzecznictwo Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, liczne konwencje międzynarodowe, których Polska jest sygnatariuszem, a także Konstytucję RP” – napisano w projekcie.

Autorzy dokumentu wyrazili też „poparcie i solidarność z tysiącami obywateli polskich, w szczególności Polek i osób LGBTI+, którzy pomimo zagrożeń sanitarnych wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko poważnym ograniczeniom ich podstawowych wolności i praw”.

Źródło: polsatnews.pl