Polska

„Penetrował obiekty wojskowe”. „Interesował się niewiastami”. IPN publikuje dowody na to, że James Bond działał w Polsce

fot. Archiwum IPN, Facebook

Miłośnicy filmów i książek o Jamesie Bondzie z pewnością będą zainteresowani tą informacją. To nie żaden fake news. A wiadomość przekazana prze Instytut Pamięci Narodowej. Brytyjczyk noszący rozpoznawalne na całym świecie imię i nazwisko, czyli James Bond działał w Polsce w okresie PRL-u. Dowody na jego pobyt w Polsce opublikowało właśnie Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Bond przyjechał do Polski 18 lutego 1964 roku. Agent oficjalnie pełnił funkcje sekretarza-archiwisty attachatu wojskowego ambasady brytyjskiej. Polski kontrwywiad błyskawiczne rozpoczął inwigilację Jamesa Bonda. W ramach operacji „Samek” ustalono, że Bond był bardzo ostrożny i zupełnie jak filmowy agent 007 „interesował się niewiastami”. Według funkcjonariuszy Departamentu II Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, w październiku i listopadzie 1964 roku Bond wraz z dwoma pracownikami attachatu wyjeżdżał do województw białostockiego i olsztyńskiego, aby „penetrować obiekty wojskowe”.

Kariera Bonda nad Wisłą nie trwała długo. Już 21 stycznia 1965 roku opuścił terytorium PRL. „Prawdopodobnie stwierdził, że nie ma szans na zdobycie cennych informacji” – podało archiwum Instytutu Pamięci Narodowej.

Po Bondzie zostały w Polsce wyłącznie akty ewidencyjne i szczątkowe dokumenty dotyczące jego obserwacji. 

źródło rmf24