Świat

Pfizer. Szczepionka na COVID-19 od grudnia w Wielkiej Brytanii. Pierwsze państwo na świecie, w którym zacznie być stosowana?

Szczepionka Obraz Ri Butov z Pixabay

Opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw Covid-19 może być dopuszczona do użytku w Wielkiej Brytanii nawet w ciągu tygodnia – podał w niedzielę wieczorem dziennik „Daily Telegraph”. Oznaczałoby to, że Wielka Brytania stanie się pierwszym państwem na świecie, w którym zacznie ona być stosowana.

Rząd Wielkiej Brytanii wystąpił o zgodę do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych o dopuszczenie szczepionki Pfizer do użytku. Szczepionka na COVID miałaby być gotowa do dystrybuowania od 1 grudnia.

Wielka Brytania może ubiec USA i jako pierwsza otrzymać zgodę na dopuszczenie szczepionki firmy Pfizer do użytku. Brytyjski rząd wystąpił o pozwolenie do agencji ds. regulacji leków i produktów zdrowotnych. Decyzja ma zapaść jeszcze w tym tygodniu. Szczepionka na COVID ma być gotowa do dystrybuowania od 1 grudnia – informuje portal mirror.co.uk. Z kolei amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zezwolenie może wydać najwcześniej 10 grudnia.

Wielka Brytania zwróciła się o ocenę przydatności szczepionki Pfizer w zeszłym tygodniu. Brytyjczycy zamówili 40 milionów dawek. Oczekują, że jeśli szczepionka na COVID zostanie zatwierdzona przez organy regulacyjne to do końca roku otrzymają 10 mln dawek szczepionki, co ma wystarczyć do ochrony 5 milionów ludzi. Przyjmuje się, że do zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki.

Brytyjski system służby zdrowia opracował plan zaszczepienia każdej osoby dorosłej w tym kraju do połowy kwietnia. Z kolei do końca lutego miałyby być zaszczepione wszystkie priorytetowe grupy. Na początku szczepionkę na COVID mają otrzymać mieszkańcy i personel domów opieki społecznej oraz pracownicy służby zdrowia. Następnymi grupami byłyby osoby w wieku powyżej 85 roku życia, potem osoby z przedziału 70-80 lat, 65-70, 65-50 i na końcu wszyscy dorośli.

Wcześniej,w rozmowie ze stacją Sky News, prezes Pfizera Albert Boula powiedział, że firma będzie gotowa do wysyłania szczepionki w ciągu kilku godzin od momentu, gdy zostanie zatwierdzona do użycia. Wskazał też, że będzie ona je wysyłać po kolei, czyli im szybciej dany kraj wyda zezwolenie, tym szybciej otrzyma szczepionkę.
Więcej: https://wiadomosci.radiozet.pl/Koronawirus/Koronawirus.-Szczepionka-Pfizera-moze-byc-dopuszczona-w-ciagu-tygodnia

Źróło: Mirror, wprost.pl, Radio Zet