KulturaPolska

Nie żyje Andrzej Strzelecki. Aktor i reżyser miał 68 lat

Andrzej Strzelecki Źródło: Wikipedia

Nie żyje Andrzej Strzelecki. Informację o śmierci aktora potwierdziła Polsat News jego córka. Z kolei w rozmowie z WP potwierdziła wiadomość Akademia Teatralna w Warszawie, której przez lata Strzelecki był rektorem.

Na początku czerwca Andrzej Strzelecki poinformował, że jest chory na raka. Na nagraniu zamieszczonym przez TVP na Facebooku 68-letni aktor poinformował, że lek, który może go uratować, wprowadzono na rynek amerykański 6 maja. – Okazało się, że 6 maja na rynek amerykański wprowadzono lek dokładnie na tę mutację mojej choroby, tego mojego genu. Czy to nie jest szczęście? Mam nadzieję, że i tym razem też mnie nie opuści – mówił. W sieci ruszyła wówczas zbiórka na leczenie aktora. Niestety nie zdążył poddać się specjalistycznemu leczeniu.

Andrzej Strzelecki zostanie zapamiętany jako uwielbiany przez studentów wieloletni rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. 

Poza tym był związany z Teatrem Rozmaitości w Warszawie, był twórcą i współzałożycielem kabaretu „Kur” oraz aktorem Teatru Rampa. Grał w kilkunastu spektaklach Teatru Telewizji, Prowadził kilkadziesiąt autorskich programów telewizyjnych w TVP oraz teleturniej „Piramida” w Polsacie. Grał m.in. w „Przepraszam, czy tu biją?”, „Ostatnim biegu”, „Kuchni polskiej”, „Przeprowadzki”, „W pustyni i w puszczy”.

W serialu telewizyjnym „Klan” wcielił się w rolę doktora Tadeusza Koziełły-Kozłowskiego. Reżyserował koncerty festiwalowe i gale.

Jest tez znany w środowisku golfowym. Jako jeden z pierwszych w Polsce propagował ten sport. Był wielokrotnie członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa. W 2007 wydał swoją pierwszą książkę zatytułowaną „Człowiek w jednej rękawiczce”, w której zawarł rozmaite anegdoty i historie, które przydarzyły się jemu i innym miłośnikom golfa. 

Córka zmarłego aktora i reżysera zamieściła na Facebooku po śmierci ojca żałobny, pusty i wymowny post.

Źródło: Polsat News, Wikipedia, wp.pl