Informacje

PiS wkracza na teren „zawłaszczony przez lewicę”? Projekt zmian dotyczących ochrony zwierząt

Obraz Karsten Paulick z Pixabay

Prezes PiS Jarosław Kaczyński wraz z szefem Forum Młodych PiS Michał Moskal zaprezentował pakiet zmian dotyczących ochrony zwierząt w Polsce. Chodzi między innymi o zakaz hodowli zwierząt futerkowych, ubój rytualny tylko na potrzeby krajowych związków wyznaniowych, kontrola społeczna ochrony zwierząt, większe uprawnienia Inspekcji Weterynaryjnej, zmiany w przepisach dotyczących schronisk czy zakaz trzymania zwierząt na łańcuchach. Prezes PiS uważa, że teraz jest moment, by zająć się kwestią ochrony zwierząt.

Przepisy zaproponowane przez PiS mogą trafić do Sejmu już w najbliższych dniach. „Kierunek wskazaliśmy już w czerwcu, w trakcie naszej konwencji. Ustawa była przygotowywana przez nas kilka miesięcy. Jest to temat istotny dla wielu młodych ludzi. To nie jest temat lewicowy. Ustawa nie dotyka rolników w żaden sposób, a przemysł futrzarski, przez który zwierzęta ponoszą często nadmierne cierpienie, którego nie można tłumaczyć żadną chęcią zysku” – powiedział „Rzeczpospolite” szef młodzieżówki PiS Michał Moskal.

Projekt, który trafi wkrótce do Sejmu, już teraz wzbudza kontrowersje. Najszybciej do ataku po konferencji lidera PiS prezentującej ustawę ruszyli politycy Konfederacji. „Eksport mięsa pochodzącego z uboju rytualnego i hodowla futer zwierzęcych to znaczące działy polskiego rolnictwa. (…) Zakaz hodowli/uboju to agenda radykalnej lewicy, panie Kaczyński” – uważa prezes Ruchu Narodowego Robert Winnicki. Politycy PiS są świadomi tego, że projekt – zwłaszcza zapisy dotyczące zakazu hodowli i zezwolenie tylko na ubój rytualny na potrzeby krajowe – może wywołać duże kontrowersje. W PiS uważa się jednak, że niektóre tematy zostały „zawłaszczone przez lewicę”. Aby dotrzeć do większej ilości ludzi (poszerzyć swój elektorat) szef młodzieżówki partii, Michał Moskal apeluje, że muszą być też obecne w prawicowej dyskusji, bo są ważne dla każdego młodego człowieka.

źródło: rp.pl