GospodarkaInformacje

PKN Orlen przejmuje LOTOS, a wkrótce PGNiG. Powstanie narodowy gigant paliwowy!

Źródło: PKN Orlen, Twitter

O zgodzie Komisji Europejskiej na połączenie obu firm poinformował na twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN. 

– Wykonujemy przełomowy krok w historii PKN ORLEN. Po twardych negocjacjach uzyskaliśmy zgodę na przejęcie Grupy LOTOS na warunkach znacznie lepszych niż te proponowane pierwotnie przez KE. Jesteśmy gotowi do ekspansji i skutecznego konkurowania na nowych europejskich rynkach – powiedział Daniel Obajtek prezes PKN Orlen.

To nie wszystko. PKN chce przejąć PGNiG i dysponować aktywami wartości 70 mld – ujawnił przez Orlen. 

– Chciałem serdecznie pogratulować i podziękować za ogromne wsparcie przy realizacji tego procesu, który jest jednym z ważniejszych dla kształtu polskiej gospodarki. Przed nami dekady inwestowania w nowe technologie. Nasze spółki, te wielkie, czepiony, to w sakli europejskiej zaledwie średnie firmy. Aby konkurować z takimi gigantami jak BG, Shell, nie mówiąc już o chińskich spółkach, potrzebne są konsolidacje – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Negocjacje z Komisją Europejską trwały 1,5 roku.

Grupa Lotos jest koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży Grupy Lotos wyniosły 24,18 mld zł w 2017 roku.

Grupa PKN Orlen natomiast zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie, z przychodami ze sprzedaży na poziomie 109,7 mld zł w 2018 r.

Źródło: money.pl