Informacje

PKW odrzuciła sprawozdanie finansowe Konfederacji?

Fot. Twitter

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła sprawozdania finansowe dwóch partii: Konfederacji i Zielonych – pisze dziennik „Rzeczpospolita”.

Decyzja zapadła w trakcie poniedziałkowego posiedzenia PKW – twierdzi autor artykułu Michała Kolanko. Odrzucenie sprawozdania finansowego może doprowadzić do straty dotacji i subwencji z budżetu. Od postanowienia PKW przysługuje skarga do Sądu Najwyższego. Partie mają na to 14 dni. Chodzi o conajmniej 6,8 mln zł.

Sprawę poruszył wcześniej tygodnik „Wprost”. Macie Dobski uważa, że Konfederacja przyjmowała korzyści majątkowe o charakterze niepieniężnym, które znacząco przekroczyły dopuszczalny 1 proc. przychodu jej komitetu wyborczego. 

Dobski twierdzi, że partia prowadziła kampanię w internecie, posługiwała się materiałami wyborczymi z poprzednich wyborów oraz korzystała z lokali bez stosownych umów. Według niego to kilka razy więcej niż dopuszczalny 1 proc. wartości przyjmowania korzyści majątkowych o charakterze niepieniężnym, które mogły wynieść w przypadku Konfederacji jedynie ponad 17 tys. – pisze Dobski. 

Artykuł „Wprost” skrytykowali liderzy partii a skarbnik Konfederacji złożył oświadczenie i zapowiedział skierowanie sprawy na drogę sądową.